Aromaterapija je veda o uporabi eteričnih olj za izboljšanje zdravja in telesne ter duhovne vitalnosti. Beseda aromaterapija izhaja iz grških besed „aroma“ ki pomeni pikanten vonj ali okus, in „terapei“ ki pomeni nego ali zdravljenje. Že v prazgodovini so ljudje dišečim rastlinam pripisovali različne, včasih celo čudežne moči. Aromaterapija kot znanost se je začela leta 1937 ko je francoski kemik Rene Gattefosse uvedel izraz aromatska terapija. Pri delu v družinskem parfumskem podjetju si je opekel roko in jo naključno pomočil v sivkino eterično olje. Ob tem je presenečeno ugotovil, da se mu je opeklina na roki nehala gnojiti.
Danes aromaterapijo v svetu delijo v 4 skupine: medicinsko aromaterapijo, popularno in ezoterično aromaterpijo, holicistično aromaterapijo in znanstveno raziskovanje naravnih dišav. Najbolj uporaben je holicistični pristop, ki zagovarja, da eterična olja s svojimi s svojimi učinkovinami ne pomagajo le pri lajšanju simptomov bolezni ampak vplivajo na splošno stanje, vključujoč duha.
Pri nas se aromaterapija uporablja pri masažah, za izdelavo naravne kozmetike, parfumov in čistil, za osvežitev prostorov, za nego las in kože, za sprostitev in boljše počutje.
V nadeljevanju preberite:
- Kaj so eterična olja in kako delujejo?
- Način pridobivanja eteričnih olj
- Previdnost pri nakupu in shranjevanju eteričnih oljl
- Z aromaterapijo nad vsakdanje težave
- Načini uporabe
Kaj so eterična olja in kako delujejo?
Pri zdravljenju z aromaterapijo uporabljajmo lastnosti žive rastline, ki zagotavljajo njen obstoj in so »ujete« v eteričnih oljih, pravimo ji tudi rastlinski hormoni ali esence. Gre za hitro hlapne in zelo koncentrirane snovi pridobljene iz celih aromatičnih rastlin ali njihovih delov (plodov, cvetov, lubja lesa, iglic, listov poganjkov, korenin.) Večina eteričnih olj vsebuje preko sto kompleksnih kemijskih spojin kot so terpeni, alkoholi, aldehidi, ketoni, oksidi, fenoli in estri. Molekule eteričnih olj so majhne, zato hitro prehajajo preko kože in dihalnih poti v kri, od koder učinkujejo na tkiva, organe, ter na hormonski in živčni sistem, tako delujejo na psihološki, fiziološki, duhovni in energijski ravni. Najbolj raziskano področje delovanja eteričnih olj je njihova antiseptična aktivnost. Znanstveno dokazano je, da eterična olja delujejo protiglivično, protivirusno in antibakterijsko ter da njihova naravna aroma vpliva na naša čustva, zbranost in vedenje.
Načini pridobivanja eteričnih olj
Način pridobivanja čistih eteričnih olj je odvisen od dela rastline v katerem se olje nahaja. Najbolj pogosti sta parna destilacija in hladno stiskanje, sledita ekstrakcija s pomočjo organskih topil in superkritična ekstrakcija z ogljikovim dioksidom. Parna destilacija je najstarejši in najpogostejši način pridobivanja eteričnih olj. Tukaj rastlinsko snov stresejo v vodo in zavrejo. Paro ki vsebuje hlapljivo eterično olje napeljejo skozi hladilno napravo v kateri kondenzira. Destilirano tekočino zberejo v posodo, kjer se eterično olje pojavi kot tanka plast na vrhu tekočine, ki ji pravimo hidrolat. Eterično olje agrumov pridobivajo s stiskanjem plodov saj je eterično olje shranjeno v mešičkih pod površjem lupine. Plodove stresejo na tekoči trak, na katerem so iglice. Te prebadajo žepke eteričnega olja v lupini agruma. Olje ki priteče iz lupine preprosto prestrežejo in precedijo.
Kemotipi (CT)
Nekatere vrste eteričnih olj se med seboj razlikujejo po kemotipu. To pomeni, da se rastline, iz katerih pridobivamo eterično olje razlikujejo po kemijski sestavi, glede na različno geografsko lego, sestavo tal, podnebje in nadmorsko višino. Zato tudi lahko različno vplivajo na naš organizem. Kemotipe ločimo med seboj z oznako CT in prevladujočo kemijsko sestavo, na primer: Thymius vulgaris CT timol ali CT geraniol. Nekatere rastline so še posebej nagnjene k različnim kemotipom (timijan, rožmarin, bazilika).
Intenzivnost vonja in nota
Eterična olja imajo različno stopnjo hlapnosti: hitro hlapna (visoka nota), srednje hlapna (srednja nota) in počasneje hlapna (nizka nota). Visoke note so tiste, ki jih najhitreje zaznamo, medtem ko nizke note utrjujejo mešanico, njihov vonj je dolgotrajnejši. Intenzivnost vonja pa nam pove, kako močno je eterično olje v primerjavi z drugimi olji.
Previdnost pri nakupu in shranjevanju eteričnih olj
V svetu eteričnih olj je pogosto ponarejanje 100 % naravnih eteričnih olj. Bodisi naravna olja mešajo s sintetično pridelanimi dišavami, ali pa jih mešajo s cenenimi, ki so podobnega vonja. Takšna umetna olja nimajo nobenih terapevtskih lastnosti, povzročijo lahko glavobole ali alergije.
Kakovost olja lahko presodimo že po ceni, saj so sintezni ponaredki cenejši, zanimivo je tudi to, da čisto eterično olje ki ga kanemo na tkanino ne pusti sledov potem ko se posuši.
Eterično olje mora biti polnjeno v temno stekleničko z etiketo, ki vsebuje ime eteričnega olja, botanično ime rastline, sestavine, serijsko številko, rok uporabe in poreklo.
Eterična olja hranimo na hladnem, temnem mestu, najbolje v škatli in jih porabimo v enem letu po odprtju. Če so pravilno shranjena so uporabna do dveh let, izjema so eterična olja agrumov. Te porabimo v šestih mesecih po nakupu ali v enem letu, če jih hranimo na hladnem.
Način uporabe eteričnih olj
Naravna eterična olja lahko uporabljamo na več načinov: za aromaterapevtske masaže, za inhalacije (klasične inhalacije, neposredno vdihavanje, vdihavanje preko robčka), v izparilnikih, za obkladke, za izdelavo naravne kozmetike, v savnah in kopelih, v razpršilnikih in čistilih.
Aromaterapevtske masaže
Masaža je pomemben del aromaterapijske obravnave. Če je masaža strokovna in narejena z občutkom, sprosti in poživi razbolelo ali utrujeno telo. Pri masaži vedno uporabimo eterična olja zmešana z osnovnimi rastlinskimi olji med katere spadajo olje iz mareličnih koščic, olje iz groznih pečk, olje iz breskovih koščic sončnično ali mandljevo olje. Čistega eterične olja nikoli ne damo neposredno na kožo. Pri odraslih damo do 6 kapljic eteričnega olja v 15 ml osnovnega olja.
Inhalacije
Klasična inhalacija: v liter vroče vode kanemo 4-6 kapljic olj, čez glavo damo brisačo, zapremo oči in skozi nos globoko vdihnemo in izdihnemo 10-krat. Odstranimo brisačo in normalno dihamo, nato ponovimo postopek. Inhaliramo deset minut vsaj dvakrat dnevno.
Izparilnik: v vodo kanemo 6-8 kapljic eteričnega olja. Količino izberemo glede na velikost prostora in intenzivnost olja.
Neposredno vdihavanje: 8 kapljic eteričnega olja kanemo v 10 ml osnovnega olja
Preko robčka: nekaj kapljic eteričnega olja kanemo na robček in tekom dneva vdihavamo.
Kopeli:
Kopalna kad: kopel pripravimo tako, da 4-8 kapljic olja kanemo na žlico soli in raztopimo v topli kopeli, ki naj ne traja več kot 30 minut.
Kopel za noge: kopel pripravimo tako, da 2-4 kapljice olja kanemo na žlico soli in raztopimo v topli kopeli.
Obkladki: 3-6 kapljic eteričnega olja kanemo v 10 ml etanola ter mešanico dopolnimo do 100 ml z destilirano vodo; prepojimo z brisačo ali gazo, jo ovijemo okoli bolečega mesta, prekrijemo s suho brisačo ter pustimo delovati 10 10 minut. Postopek ponovimo dva do trikrat dnevno.
Tonik za čiščenje obraza: v 100-ml stekleničko vlijemo 5 ml etanola, vanj kanemo do 10 kapljic eteričnih olj in nastalo mešanico dopolnimo z destilirano vodo do 100 ml.
Savne: V 600 ml vode kanemo 2 kapljici eteričnega olja in jo zlijemo na vir toplote. Ne uporabimo več kot 2 kapljici eteričnega olja, kajti nekatera olja lahko gredo v oči če je odmerek prevelik.
Razpršilo za dezinfekcijo površin (kuhinja, kopalnica): 20 kapljic eteričnega olja kanemo v 1 žlico kisa ali etanola in dodamo 1 dl destilirane vode.
Z aromaterapijo nad vsakdanje težave
Pri bronhitisu inhaliramo paro z olji, ki razkužijo pljuča, ublažijo okužbo ter vročino in olajšajo izkašljevanje. Mešanica naj vsebuje po 2 kapljici evkaliptovega, limonovega in rožmarinovega olja.
Pri bolečih menstruacijah kanemo v 2 žlici sončničnega olja po 3 kapljice olja kamilice in muškatne kadulje ter 1 kapljico olja jasmina. Nežno masiramo trebuh s krožnimi gibi, nato nanj položimo grelno telo, zaradi česar se bodo olja hitreje vpila v telo.
Pri prebavnih težavah kanemo v 3 žlice mandljevega olja po 3 kapljice olja sivke, poprove mete in 1 kapljico majarona ter si z mešanico zmasiramo spodnji del trebuha.
Pri krčih v mišicah zmešamo v tri žlice mandljevega olja po 3 kapljice olja sivke, majarona, rožmarina in 1 kapljico sandalovega olja. Z mešanico si zmasiramo prizadete mišice.
Pri težavah z astmo zmešamo v 3 žlice sladkega mandljevega olja sinergijsko mešanico, ki naj vsebuje po 3 kapljice eteričnega olja poprove mete, sivke in kamilice in 1 kapljico evkaliptovega eteričnega olja in si z mešanico z dolgimi gibi zmasiramo prsni koš.
Pri težavah z nahodom inhaliranje odpre dihalne poti in zbistri glavo. Sinergijska mešanica naj vsebuje po 2 kapljici eteričnega olja evkalipta, poprove mete in materine dušice.
Ob prvem znaku prehlada prsi in vrat zmasiramo z mešanico, ki spodbuja imunsko odpornost. V tri žlice mandljevega olja kanemo po 3 kapljice eteričnega olja evkalipta, krvomočnice, rožmarina, in eno kapljico eteričnega olja limone.
Pri bolečem grlu zmešamo v 125 mililitrov (polovico skodelice) tople vode naslednje sestavine: sok polovice limone, 1 kapljico malalevkinega eteričnega olja, dober ščepec kajenskega popra in 2 žlički soli te grgramo 1 minuto po požirkih katere nato izpljunemo. Limonin sok ublažil zatekanje, melalevkino eterično olje deluje protimikrobno in protiglivično, kajenski poper ovira delovanje snovi P, ki prenaša bolečine iz živcev v grlu v možgane, sol zavirala delovanje bakterij.
Pri herpesu v 1 žličko vodke zmešamo po 2 kapljici eteričnega olja melise, malalevke in evkalipta, in shranimo v temno stekleničko. Nanašamo z vatirano palčko. Eterična olja pospešijo celjenje mehurčkov in preprečijo nadaljnje okužbe.
Z naslednjo mešanico pospešimo celjenje in preprečimo nastanek manjših brazgotin. Zmešamo po dve kapljici eteričnega olja ognjiča, sivke in 2 žlici šipkovega olja ter vsak dan zmasiramo z nekaj kapljicami mešanice poškodovano področje.
Pri povišanem pritisku v 15 ml sončničnega olja kanemo 2 kapljici olja bergamotke, 1 kapljico nerolijevega olja in 3 kapljice ilang-ilangovega olja. Mešanico lahko uporabimo v kopeli, pri masaža telesa, vdihavanju hlapov ali kot parfum. Olje bergamorke deluje pomirjevalno in izboljša razpoloženje, nevrolijevo olje deluje hipnotično in povzroča vzhičenost, zato blaži čustva ter lajša kronično tesnobo, ilang-ilangovo olje deluje proti pretirani vznemirjenosti, saj uravnava pritok adrenalina in pomirja živčni sistem.
Pri zastajanju tekočine v 15 ml olja iz grozdnih pečk dodamo po 1 kapljico korenjevega eteričnega olja 3 kapljice eteričnega olja dišeče pelargonije in 2 kapljici eteričnega olja sladkega pomarančevca. Načini uporabe:kopel, kopel stopal ali rok, masaža celotnega telesa. Korenjevo olje razstruplja jetra, olje dišeče pelargonije spodbuja limfo, prav tako olje sladkega pomaračevca. Nikoli ne smemo masirati otečenega predela, vedno masiramo nad njim.
Pri zaprtju zmešamo v 3 žlice mandljevega olja po tri kapljice eteričnega olja majarona, koromarčka in rožmarina ter 1 kapljico eteričnega olja črnega popra. Z mešanico si zmasiramo spodnji del trebuha z gibi rok v smeri urinega kazalca. Zmasiramo si tudi spodnji del hrbta in hrbtenico.
Če drisko povzročata tesnoba in stres jo ublažimo z naslednjo mešanico: v 3 žlice mandljevega olja kanemo 3 kapljice eteričnega olja sivke, kamilice in ingverja in eno kapljico eteričnega olja neroli. Sestavine zmešamo in si z mešanico blago zmasiramo spodnji del trebuha in hrbta.
Pri predmenstrualnem sindromu si lahko pomagamo tako, da v 3 žlice mandljevega olja in 3 žlice svetlinovega olja kanemo po tri kapljice eteričnega olja muškatne kadulje, rožnega eteričnega olja, sandalovine in 1 kapljico eteričnega olja mandarine. Okoli 5-10 dni pred pričakovano menstruacijo ali ko se pokažejo simptomi, vsak dan masiramo trebuh in hrbet z gibi v smeri proti srcu. Med masažo globoko dihamo.
Za lajšanje težav z menopavzo v 15 ml sončničnega olja in 10 kapljic svetlinovega olja kanemo po 2 kapljici eteričnega olja bergamotke, ciprese in komarčka. Sestavine zmešamo in mešanico uporabimo pri kopeli ali masaži celotnega telesa.
Pri vnetju sklepov in revmi dodamo v 15 ml sončničnega olja 15 kapljic šentjanževega olja, 3 kapljice olja iz semen indijskega melija, 2 kapljici eteričnega olja zelene, 1 kapljico eteričnega olja kadilne bosvelije in 3 kapljice eteričnega olja navadnega brina. Uporabljamo za redno masažo celega telesa, nežno masažo območja nad bolečimi sklepi (nikoli ne masiramo neposredno sklepov samih).
Pri bolečinah v mišicah dodamo v 15 ml sončničnega olja 15 kapljic šentjanževega olja in 3 kapljice olja iz semen indijskega melija ter po 2 kapljici eteričnega olja črnega popra, poprove mete in rožmarina. Sestavine zmešamo in mešanico uporabimo pri kopeli ali masaži celotnega telesa. Pazimo da nikoli ne masiramo mišice če je vneta ali otekla. Namesto tega uporabimo hladen obkladek.
Pri krčnih žilah v 3 žlice mandljevega olja dodamo po 5 kapljic eteričnega olja ciprese, bergamotke in brina ter 1 kapljico eteričnega olja limone. Zmešamo sestavine in rahlo zmasiramo prizadeto območje v smeri srca.
Pri glavobolu namakamo noge 10 minut v skledi vroče vode, ki ji primešamo po tri kapljice eteričnega olja rožmarina in limonske trave. Lahko pa zmešamo v 125 ml ledeno hladne vode 5 kapljic sivkinega eteričnega olja ter v mešanico namočimo obkladek, ki ga položimo na čelo. Vroča voda v kopeli za noge razširi žile in poveča dotok krvi v noge, kar zmanjša dotok krvi v možgane. Hladen obkladek zoži žile v glavi.
Pri nespečnosti si pomagamo tako, da v 2 žlici rožne vode dodamo po 3 kapljice eteričnega olja sivke, rožnega eteričnega olja in ilang-ilangovega eteričnega olja ter 1 kapljico eteričnega olja majarona. Zmešamo sestavine s toliko vode, da nastane 50 ml. Pred uporabo dobro pretresemo in pred spanjem rahlo popršimo blazino in posteljnino.
Pri stresu si pomagamo tako da v 15 ml sončničnega olja dodamo po 1 kapljico eteričnega olja komarčka, 2 kapljici eteričnega olja grenivke in 3 kapljice eteričnega olja dišeče pelargonije. Mešanico uporabimo pri redni masaži, vdihovanju hlapov, v kopeli ali kot parfum.
Viri in literatura:
Keating S, Bayliss S, Bayliss E, Allardice P: Masaža in aromaterapija, Mladinska knjiga Založba, d.d., Ljubljana 2013
Sibley V: Aromaterapija, eterična olja za krepitev uma, telesa in duha, Učila International, založba, d.o.o., za založbo Srečko Mrvar, Tržič, 2008
Postić S: A kot aromaterapija, priročnik za uporabo eteričnih olj, založba Meander, Izola 2006
www.favn.si, datum dostopa 13.11.2016