Vsako sredo popust na izdelke Ahena

Boleče noge in krčne žile

Mirjam Hočevar Korošec, mag. farm

Po nekaterih statističnih podatkih ima vsaka druga ženska in vsak četrti moški težave z venskim obtokom v nogah. Včasih se kažejo le kot neprijeten občutek teže v nogah, ki se mu lahko pridruži občutek napetosti in mravljinčenja. Mnogim tekom dneva noge otečejo, pojavijo se vidne krčne žile in nočni krči v mečih. In ko se pojavijo kožne spremembe, na primer rjavkasto obarvanje kože na gležnjih, je zadnji čas za alarm. Nezdravljena obolenja ven namreč lahko vodijo v »odprte noge«, razjede na koži, ki se izredno težko in počasi celijo, ter v kronično vensko popuščanje, ki lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov - celo do nastanka krvnih strdkov in embolije.

V nadaljevanju preberite:

Krvni obtok Vzroki Pravočasno ukrepanje Pomoč iz lekarne

 

Zdrav krvni obtok

Krvni obtok sestavljajo arterije - to so žile odvodnice, ki vodijo s kisikom bogato kri iz srca, mnogo tanjše kapilare ali lasnice, ki prinesejo kisik in hranilne snovi povsod po telesu, ter vene - krvne žile dovodnice, ki vodijo kri nazaj proti srcu. Ko srce utripa, potiska kri v arterijski krvni obtok in sesa kri iz venskega dela krvnega obtoka ter jo vodi v pljuča, kjer se kri obogati s kisikom in odda plinaste odpadne produkte. Vene so opremljene s posebnimi zaklopkami, ki preprečujejo, da bi kri odtekala v nasprotno smer, in so eden od najpomembnejših mehanizmov za pretok krvi nazaj proti srcu. Drugi pomembnejši mehanizem je tako imenovana mišična črpalka. Ko so naše mišice aktivne, se mišična vlakna skrčijo in odebelijo, ob tem pritisnejo na globlje ležeče vene in potisnejo kri naprej. Že omenjene zaklopke se odprejo samo v smeri proti srcu ter s tem omogočajo, da kri steče v pravo smer. Zaklopke preprečujejo tudi to, da bi v pokončnem položaju kri »padla« v noge. 

 

Zakaj pride do težav z venami?

Globlje ležeče vene so obdane z mišičevjem in mišična črpalka aktivno pomaga pri nemotenem opravljanju njihove funkcije. Površinske vene, ki prosevajo skozi kožo, niso obdane z mišičnim plaščem. Za nemoteno opravljanje njihove funkcije je v glavnem odgovorno vezivno tkivo, ki jim omogoča obdržati pravilno obliko, saj samo tako zaklopke lahko zagotavljajo pravilen pretok krvi. Kadar pride do sprememb v vezivnem tkivu, se pojavijo:

  • bolečine v nogah ter
  • občutek teže in
  • neugodja ob mirovanju v stoječem položaju, ko mišična črpalka ni aktivna.

Vene se zaradi pritiska krvi v žilah zvijugajo in razširijo. Nastanejo krčne žile. Zaklopke ne tesnijo več, kri zaradi težnosti zastaja v nogah. Ker se zaradi tega poveča tudi pritisk v najdrobnejši žilicah, kapilarah, pride do okvare njihove žilne stene, kar vodi v zastoj tekočine in otekanje nog. Ko je žilna stena dovolj okvarjena, začnejo iz njih izstopati tudi krvne celice, kar se najprej kaže v spremembi barve kože. Po določenem času pride do zmanjšane preskrbe tkiva s kisikom in hranilnimi snovmi, pojavijo se razjede, ki se zelo težko zdravijo. Nagnjenost do krčnih žil je v veliki meri podedovana. Svoj del lahko doprinese prevelika telesna teža, saj se zaradi odlaganja maščobe v vezivnem tkivu le-to razrahlja. Dejavniki tveganja za nastanek težav so tudi stoječe delo, tesna oblačila, obutev z visoko peto, pomanjkanje gibanja. Tudi hormonske spremembe in pogoste nosečnosti so lahko vzrok za nastanek krčnih žil, a le-te po nosečnosti pogosto izginejo same od sebe.

 

Odločilnega pomena je pravočasno ukrepanje

Pomembno je, da prepoznamo prve znake težav in pravočasno ukrepamo. V prvi vrsti poskrbimo za dovolj gibanja, saj s tem krepimo mišično črpalko in se poleg tega izogibamo debelosti, ki je eden od dejavnikov tveganja za razvoj opisanih težav. Če imamo pretežno sedeče delo, vmes pretegnimo noge ali vsaj 10-krat na uro krožimo s stopali tako, da bomo začutili premikanje mišic. Če je naše delo pretežno stoječe, so noge še bolj obremenjene. V tem primeru jih, kadar je le mogoče, dvignimo vsaj za kratek čas. Ne stojmo nepremično na mestu, naredimo vsaj nekaj korakov! V prostem času sta priporočljiva hoja in tek. Izogibati se moramo vročemu soncu ter prevročim in predolgim kopelim. Pomemben ukrep predstavlja povijanje s kompresijskim povojem ali nošenje kompresijskih nogavic. V poletnih mesecih, ko nastopi vročina, je sicer nepriljubljeno, a ravno v tem času še bolj pomembno, saj se žile zaradi vročine dodatno razširijo. Nogavice so na voljo v različnih barvah, materialih in stopnjah kompresije, kot dokolenke, samostoječe ali hlačne nogavice, na prstih odprte ali cele. Gotovo si vsak izmed prizadetih bolnikov lahko poišče tisto, ki mu najbolj ustreza. Pomembno je, da jih obujemo še pred vstajanjem, ko kri zaradi stoječega položaja še ni »padla v noge«. Isto velja za kompresijski povoj, pri katerem je prava tehnika povijanja za dober rezultat odločilnega pomena. Nogam dobro denejo tudi izmenične kopeli ali oblivanje z mrzlo vodo, toda v mrzlih dneh zaradi slabše prekrvavitve ne smemo pozabiti na toplo obleko.    

 

Kaj vam lahko ponudimo v lekarni

V lekarni vam bomo lahko ponudili tudi:

  • kapsule s flavonoidi, snovmi rastlinskega porekla, ki dokazano krepijo tonus ven, izboljšujejo odtok krvi iz perifenih tkiv in zmanjšujejo okvare žilja ter prekomerno prepustnost kapilar, s čimer ublažijo otekanje nog in bolečine.

Ne priporočamo jih v nosečnosti in ob preobčutljivosti na katero izmed sestavin zdravila. Poleg kapsul so na voljo tudi različne kreme in geli za zunanjo uporabo z izvlečki zdravilnih rastlin, ki krepijo tonus ven, delujejo protivnetno in zmanjšujejo propustnost žilne stene.

  • Za gel se boste odločili takrat, kadar vam dobro dene njegov hladilni učinek in ne želite mastiti kože. Krema je primernejša za suho kožo in se bolje obnese takrat, kadar želite noge masirati. Vedno nanašajte od stopala proti kolenu!
  • Proti nočnim krčem v nogah, ki niso vedno povezani s krčnimi žilami, se včasih obnesejo tudi šumeče tablete z magnezijem, ki jih je potrebno raztopiti v vodi in popiti ločeno od drugih zdravil.

Če bolezni ne prepoznamo in ne ukrepamo pravočasno, se lahko razvije kronična oblika venskega popuščanja z razjedami in težjimi zdravstvenimi zapleti. Zdravljenje le-teh je težko in dolgotrajno, zato poskrbimo za svoje noge ob pravem času!    

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.