Vsako sredo popust na izdelke Ahena

Bolečina vedno boli

Tanja Zorin, mag. farm., spec.

Bolečina je subjektivno doživetje, ki ga vsak posameznik spozna skozi izkušnje že zgodaj v življenju. Je neprijetno čutno in čustveno doživetje, ki je povezano z neposredno ali možno poškodbo tkiva. Zavedati se moramo, da bo zdravnik vedel, da nas boli, le če mu bomo to povedali.

Glede na mehanizem nastanka bolečino delimo na nociceptivno bolečino, ki je posledica aktivacije primarnih senzoričnih živčnih končičev, ki so v koži, sluznici ali notranjih organih ter nevropatsko bolečino, ki nastane zaradi poškodb ali disfunkcije perifernega ali centralnega živčnega sistema.

Po času trajanja bolečino delimo na akutno (kratkotrajno: traja približno 3-6 tednov) in kronično (dolgotrajno, ki po trajanju vztraja več kot 3-6 mesecev). Ob nezadostnem zdravljenju lahko akutna bolečina preide v kronično, zato je pomembna zgodnja kontrola bolečine, kar lahko prekine začaran krog bolečine. Za kronično bolečino trpi vsak peti odrasli Evropejec, pri nas pa vsak četrti Slovenec. Predpogoj za učinkovito zdravljenje bolečine je pravilna ocena bolečine (VAS lestvice, vprašalniki o bolečini).    

Najpogostejši vzroki kronične bolečine

Najpogostejši vzroki kronične bolečine so: osteoartroza, revmatične težave, revmatoidni artritis, okvara ali hernija diska, degeneracije ali frakture hrbtenice, različne nevropatije (zaradi diabetesa, herpes zoster virusa, amputacij, …), rak. Zelo pogoste so revmatične težave, ki nimajo jasnega vzroka, po znakih so podobne revmatičnim obolenjem in so posledica nezdravega načina življenja (telesna nedejavnost, nepravilna prehrana, psihične obremenitve in stresi …). Dolgotrajna bolečina zmanjša kakovost življenja bolnika in njegove družine, saj predstavlja ekonomski, socialni in družbeni problem. Posledice kronične bolečine so: zmanjšana produktivnost, anksioznost, frustracija, razdražljivost, povečane zdravstvene potrebe, stroški, …    

Zdravljenje kronične bolečine

Cilji zdravljenja kronične bolečine, ki ni posledica rakave bolezni so zmanjšanje trpljenja ter dostojno in celovitejše dejavno življenje. Običajno se zdravljenje prične z nefarmakološkimi metodami kot so: npr. fizioterapija, Tens, krioterapija, akupunktura, kognitivno-vedenjska terapija, sprememba življenjskega stila (gibanje, zdrava prehrana,…).

Ko pa to ne zadošča oz. ne pomaga več, moramo poseči po zdravilih. Zdravniki pri zdravljenju bolečine upoštevajo jakost bolečine in spremljajoče bolezni oz. zdravila, ki jih bolnik jemlje. V primeru šibke bolečine (1-3 po VAS lestvici) se prične zdravljenje z neopioidnimi analgetiki (nesteroidni antirevmatiki, paracetamol). Če je bolečina hujša (4-5 po VAS lestvici) se bolniku lajša bolečina s šibkimi (kodein, tramadol in njegove kombinacije) oz. močnimi opioidi (morfin, oksikodon, hidromorfon, fentanil,…). V kolikor pa gre za hujšo bolečino, pa pridejo v poštev intervencijski postopki (blokade, spinalna aplikacija zdravil, nevromodulacija možganov/hrbtenjače…). Cilj pri hudi bolečini je zmanjšati bolečino na stopnjo manj kot 3 po Vas lestvici.    

Za lokalno lajšanje bolečine se uporabljajo pripravki, ki vsebujejo nesteroidne protivnetne učinkovine (diklofenak), ki lajšajo bolečino, vnetje, otekline ob kronični bolečini in/ali lokalne anestetike (menthol, kafra, lidokain), ki se uporabljajo predvsem pri močni somatski bolečini in tudi nevropatski bolečini. V našem galenskem laboratoriju proizvajajo zelo učinkovita mazila, ki jih uporabimo ob neprijetni pekoči bolečini.

Med zdravili naravnega izvora, ki delujeta protivnetno in protibolečinsko sta pri nas na voljo gel z izvlečkom iz arnike in tablete z izvlečkom iz vražjega kremplja. Protibolečinski učinek nekaterih rastlin je znan že iz  tradicionalne medicine in  preverjen s številnimi raziskavami: tinktura navadne arnike in  izvleček listov, korenin navadnega gabeza za zunanjo uporabo, kopriva ter vražji krempelj pa v obliki čaja.

Ob bolečinah mnogi posegajo tudi po prehranskih dopolnilih, ki pa običajno vsebujejo: glukozamin, hialuronsko kislino, kolagen, antioksidante, kompleks MSM, B-compleks vitamine, Magnezij, Omega-3 maščobne kisline, antioksidanti koencim Q10.

Kronična bolečina je kronična bolezen kot vsaka druga in jo moramo kot tako tudi obravnavati in zdraviti. Zelo pomembno je pravočasno obiskati zdravnika.

Neželeni učinki zdravljenje kronične bolečine

Najpogosteje se pojavljajo gastrointestinalni in kardiovaskularni zapleti pri zdravljenju z nesteroidnimi antirevmatiki ter zaprtje pri jemanju opioidov. Te neželene učinke je potrebno takoj zdraviti oz. lajšati saj lahko neposredno vplivajo na uspešnost zdravljenja, ker pričnejo bolniki izpuščati odmerke protibolečinskih sredstev.  

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.