Kaj imajo skupnega: astronom Galilejo Galilei, filozof Immanuel Kant, slikar Vincent van Gogh, politika Winston Churchill, Otto von Bismarck, pisatelj Ernest Hemingway, glasbenik Kurt Cobain, igralki Audrey Hepburn in Brooke Shields, princesa Diana?
Vsi so bili slavni, so zboleli za depresijo in nekatere je stala življenja.
Depresija ne izbira! Je bolezen, kot vsaka druga in ima svoje značilnosti. Prepoznamo jo po znakih, ki povzročajo telesne in psihološke spremembe. Človek, ki je zbolel za depresijo se zapira vase, opušča aktivnosti, ki so mu bile prej v užitek, lahko izgubi občutek za osebno higieno in je pogosto je manj učinkovit pri delu. Počasi se osami, življenje se mu zdi brez smisla in nezdravljena depresija ali neprepoznana depresija se pogosto konča s samomorom.
Depresija je povezana s spremembami v delovanju možganov. Gre za motnjo v količini in razmerju med nekaterimi prenašalci živčnih impulzov v možganih. Lahko jo povzročijo stresni dogodki v življenju in hude bolezni, kot je možganska kap, rak, Parkinsonova bolezen. Nagnjenost k depresiji se lahko tudi podeduje, v nekaterih družinah se bolezen pogosteje pojavlja. Povezana je tudi z značajem, črnogledi in pesimistični ljudje pogosteje zbolijo.
V nadaljevanju si preberite:
Najpogostejši dejavniki
Najpogosteje je za nastanek depresije odgovorna kombinacija genetskih, psiholoških dejavnikov in dejavnikov okolja.
Znaki depresije se razlikujejo v različnih starostnih obdobjih in pogosto najdemo razlike med spoloma.
Pri otrocih in mladostnikih jo je težko ločiti od normalne faze odraščanja. Običajno so to težavni otroci, ki nočejo hoditi v šolo, so prepirljivi, agresivni. Pri mladostnikih se pridruži še zloraba drog in razmišljanje o samomoru. Starši morajo biti na spremembe v obnašanju pri otroku pozorni. Zdravljenje depresije pri otroku ali mladostniku je v domeni zdravnika specialista pedopsihiatra.
Depresijo pri starostnikih lahko zamenjamo za starostno demenco. Starostniki se odmaknejo iz družbe, so neaktivni, imajo motnjo spomina in koncentracije. Zdravljena depresija lahko povrne voljo do življenja in zadovoljstvo.
Za razliko od žensk, ki imajo najpogosteje klasično obliko depresije, se pri moških kaže kot jeza, razdražljivost, agresija, alkoholizem, pretirano delo. Depresiven moški se naenkrat začne ukvarjati in potrjevati z intenzivnimi športnimi aktivnostmi. Je zamišljen, pozabljiv, nespeč, v spolnosti odpoveduje. Ker redkeje poiščejo pomoč, je samomor bolj pogost pri moških kot pri ženskah. Razlog je tudi v vzgoji, ko moški ne sme pokazati svoje slabosti. Sicer se depresija pojavlja pri ženskah pogosteje kot pri moških, verjetno zaradi hormonskih sprememb, ki so jim ženske podvržene celo življenje: med menstrualnim ciklom, v nosečnosti in poporodnem obdobju, premenopavzalnem obdobju in menopavzi.
Posebno mesto zavzema poporodna depresija, ki se kaže kot strah, obup, huda zaskrbljenost in zahteva nujno zdravljenje.
Zdravljenje
Nekatere bolezni in nekatera zdravila lahko povzročijo simptome, podobne depresiji, o tem mora presoditi zdravnik, postaviti diagnozo in začeti z zdravljenjem. Najpogosteje kombinirajo psihoterapevtko zdravljenje in zdravljenje z zdravili.
Včasih pomagajo pogovori s psihologom, ko bolnik govori o svojih težavah, spremeni svoje vzorce vedenja, poglede na svet, pri hujših oblikah je potrebno zdravljenje z zdravili. Zdravila, ki jih uporabljajo za zdravljenje delujejo na fiziološki vzrok za nastanek depresije, to je na uravnoteženo delovanje živčnih prenašalcev. Zdravila odpravijo znake, ki so posledica motenega delovanja prenašalcev v možganih, ne pa tudi vzroke, okoliščine ali vedenja, ki so pripeljala do bolezni. Zdravljenje je dolgotrajno, učinki zdravil se pokažejo po desetih dneh do treh tednih zdravljenja. Sodobna zdravila za zdravljenje depresije ne povzročajo odvisnosti za razliko od pomirjeval, ki so se v preteklosti pogosto uporabljala za odstranjevanje simptomov depresije. Danes jih zdravniki predpišejo takrat, kadar ima bolnik zelo izraženo tesnobo, ki lahko vodi v samomor.
Če se bolezen po prekinitvi zdravljenja ponovi, to ne pomeni, da smo se na zdravila navadili, ampak da se je bolezen ponovila. Depresija je kronična bolezen, ki se pogosto ponavlja. Zelo je pomembno, da bolniki dovolj dolgo jemljejo predpisana zdravila.
Ljudje, ki so zboleli za depresijo so izčrpani, se počutijo manjvredne, nemočne, žalostne. Z zdravljenjem ti občutki izginejo in človek zopet lahko živi tako, kot je pred boleznijo. Sorodniki lahko bolniku zelo pomagajo. Na začetku zdravljenja ga naj spodbujajo, lahko tudi preverjajo pravilno jemanje zdravil, ker na začetku nimajo pravega učinka. Neželeni učinki kot so slabost, bruhanje, bolečine v trebušni votlini, včasih še slabše počutje, lahko bolniku uničijo upanje na izboljšanje in odvrnejo od jemanja zdravil.
Zelo pomembna je čustvena opora, razumevanje, naklonjenost, spodbuda in potrpljenje. Pogovor, predvsem pozorno poslušanje je zelo spodbudno, seveda je bolnike potrebno opozoriti na realnost, da je zdravljenje dolgotrajno. Izboljšanje počutja pride počasi in potrebna je potrpežljivost. Depresivne je nujno vztrajno, vendar z mero občutka, opozarjati na aktivnosti, na druženje z ljudmi, ker zaradi negativnega razpoloženja povabila odklanjajo. Ne smemo jih obtoževati da so leni, da bolezen le igrajo.
Posebno moramo biti pozorni na misli o samomoru. O tem mora biti zdravnik obveščen!
Pred duševnimi boleznimi ima tudi še danes veliko ljudi predsodek. Strah jih je psihiatrije in bolnikov, strah jih je, da ne bi tudi sami zboleli. Bolezen se ne vidi tako kot gripa, prehlad. Bolnik je videti zdrav, le "delati ne more", ne more funkcionirati v družbi. Vendar je depresija bolezen, kot gripa, žalost, brezvoljnost pa znak, tako kot povišana telesna temperatura in bolečine v mišicah pri gripi.
Da se ne bi srečali z depresijo:
- vzemimo si čas zase,
- naučimo se sproščanja,
- ugotovimo kaj nas spravlja v stisko,
- poiščimo si aktivnosti, dejavnosti, ki nas veselijo,
- naučimo se prepoznavati svoje želje in cilje,
- bodimo redno telesno aktivni,
- ohranjajmo kvalitetne socialne stike.
Depresija je pogosta in huda bolezen, ki prizadene človeka v celoti: čustveno, telesno in socialno. Ker je depresijo zelo enostavno in zelo uspešno zdraviti, jo moramo prepoznati pri sebi in pri naših bližnjih in poiskati pomoč.