ibuprofenum
Zdravilo Ibubel vsebuje učinkovino ibuprofen in spada v skupino nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAIDs). Uporablja se za zniževanje povišane telesne temperature, kratkotrajno lajšanje blagih do srednje močnih bolečin, kot je bolečina pri izraščanju zob, zobobol, glavobol, izpahi in zvini, bolečine ob vnetem grlu in bolečine v ušesih.
Zdravilo Ibubel se uporablja tudi za blaženje simptomov gripe in prehlada.
Zdravilo Ibubel je namenjeno za uporabo pri otrocih, v starosti od 2 let do 6 let in hkrati s telesno maso 12,5 kg ali več.
Ne uporabljajte zdravila Ibubel:
- če je otrok alergičen na ibuprofen ali katero koli sestavino tega zdravila (navedeno v poglavju 6 Navodila za uporabo zdravila),
- če je otrok mlajši od 2 let ali ima telesno maso manjšo od 12,5 kg,
- če je otrok alergičen na salicilate ali druga nesteroidna protivnetna zdravila (če so se v preteklosti pri otroku, po jemanju teh zdravil pojavili izbokli srbeči izpuščaji, otekanje obraza, ustnic in žrela ali oteženo dihanje zaradi krča sapnic, napad astme ali otekla nosna sluznica), saj obstaja možnost, da je otrok preobčutljiv tudi na ibuprofen,
- če ima otrok ali če domnevate, da ima otrok želodčno razjedo ali krvavitev,
- če se je otrok že večkrat zdravil zaradi želodčne razjede ali krvavitve,
- če se je kdaj po uporabi nesteroidnih protivnetnih zdravil pri otroku pojavila krvavitev iz prebavil ali predrtje prebavil,
- če ima otrok hudo srčno popuščanje,
- če ima otrok hudo okvaro jeter ali ledvic,
- če ima otrok bolezen krvi, in sicer motnjo v tvorbi in razvoju krvnih celic,
- pri možganski ali kakšni drugi krvavitvi.
Če bo zdravilo Ibubel uporabljala odrasla oseba - Ženske, ki so v tretjem trimesečju nosečnosti, zdravila Ibubel ne smejo uporabljati.
Opozorila in previdnostni ukrepi
Pred začetkom uporabe zdravila Ibubel se posvetujte z zdravnikom. Pred začetkom uporabe zdravila Ibubel se posvetujte z otrokovim zdravnikom:
- če ima otrok astmo,
- če je otrok že kdaj imel razjedo v prebavilih, predrtje prebavil ali krvavitev iz prebavil,
- če otrok sočasno jemlje katero od naslednjih zdravil, ker je tveganje za pojav neželenih učinkov (razjede, krvavitev) v prebavilih večje (glejte tudi podpoglavje 'Druga zdravila in zdravilo Ibubel'):
- druga podobna zdravila, kot je zdravilo Ibubel (nesteroidna protivnetna zdravila),
- zdravila za zdravljenje astme, vnetij ali preprečevanje zavračanja presajenih organov (peroralne kortikosteroide),
- zdravila za preprečevanje nastajanja krvnih strdkov (varfarin, acetilsalicilno kislino),
- zdravila za zdravljenje depresije (selektivne zaviralce privzema serotonina),
- če ima otrok ali je kdaj imel bolezen prebavil (npr. ulcerozni kolitis ali Crohnovo bolezen),
- če je otrok dehidriran (izsušen),
- če ima otrok okvaro ledvic ali jeter,
- če ima otrok bolezni zadnjega dela debelega črevesja (zadnjika in danke),
- če ima otrok visok krvni tlak in/ali srčno popuščanje,
- če otrok sočasno jemlje zdravila za odvajanje vode (diuretike) ali zdravila za zniževanje visokega krvnega tlaka (zaviralce ACE),
- če ima otrok kakršnokoli okužbo,
- če ima otrok okužbo – glejte spodnji naslov „Okužbe“,
- če ima otrok avtoimunsko bolezen vezivnega tkiva (sistemski eritematozni lupus ali drugo podobno bolezen),
- če ima otrok motnjo v strjevanju krvi.
Previdnost je potrebna pri uporabi zdravila Ibubel, če ima/je imel vaš otrok v preteklosti že bolezni zadnjika in danke.
Zdravila kot je Ibubel so lahko povezana z majhnim povečanjem tveganja srčne kapi (miokardnega infarkta) ali možganske kapi. Večja verjetnost morebitnega tveganja je pri visokih odmerkih in podaljšanem zdravljenju.
Okužbe: Zdravilo Ibubel lahko prikrije znake okužbe, kot sta zvišana telesna temperatura in bolečina. Zato je mogoče, da se zaradi zdravila Ibubel lahko odloži ustrezno zdravljenje okužbe, kar lahko privede do povečanega tveganja za zaplete. To so opazili pri pljučnici, ki jo povzročajo bakterije, in pri bakterijskih kožnih okužbah, povezanih z noricami. Če otrok jemlje to zdravilo, ko ima okužbo, in simptomi vztrajajo ali se poslabšajo, se nemudoma posvetujte z zdravnikom.
Ne prekoračite priporočenega odmerka ali trajanja zdravljenja 3 dni.
Če ima bolnik težave s srcem ali je prebolel možgansko kap ali menite, da za bolnika obstaja morebitno tveganje za nastanek takih pogojev (na primer, če ima visok krvni tlak, sladkorno bolezen, ali visoko vrednost holesterola v krvi, ali kadi), se mora posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom.
Če se med zdravljenjem z zdravilom Ibubel pri otroku pojavi karkoli od spodaj naštetega, prenehajte z dajanjem zdravila Ibubel otroku in se posvetujte z zdravnikom:
- kožni izpuščaj, oteklost obraza, jezika, ust ali žrela ali katerikoli drugi znak preobčutljivosti,
- temnorjavo ali črno blato ali kri v blatu,
- bolečina v trebuhu, izguba apetita, siljenje na bruhanje, bruhanje krvi,
- motnje vida.
Kožne reakcije: V povezavi z zdravilom Ibubel so poročali o resnih kožnih reakcijah. Če se pri vas pojavijo kakršni koli kožni izpuščaji, lezije na sluznicah, mehurji ali drugi znaki alergije, morate zdravilo Ibubel nemudoma prenehati jemati in poiskati zdravniško pomoč, saj so to lahko prvi znaki zelo resne kožne reakcije. Glejte poglavje 4 Navodila za uporabo zdravila.
Če ste negotovi, ali kaj od zgoraj navedenega velja za vašega otroka, se posvetujte z otrokovim zdravnikom.
Nekatere ugotovitve kažejo, da lahko skupina zdravil, v katero sodi tudi zdravilo Ibubel, vplivajo na ovulacijo in tako zmanjšajo plodnost pri ženskah. Ta učinek po prenehanju jemanja zdravila izgine.
Pri dehidriranih otrocih obstaja tveganje za pojav ledvične okvare.
Druga zdravila in zdravilo Ibubel: Obvestite zdravnika ali farmacevta, če otrok jemlje, je pred kratkim jemal ali pa bo morda začel jemati katero koli drugo zdravilo.
Antikoagulanti, to so zdravila za preprečevanje nastajanja krvnih strdkov (npr. acetilsalicilna kislina, varfarin, tiklopidin), zdravila za zdravljenje visokega krvnega tlaka (zaviralci ACE (kaptopril), antagonisti adrenergičnih receptorjev beta, antagonisti angiotenzina II)) in tudi nekatera druga zdravila lahko vplivajo na delovanje zdravila Ibubel oziroma zdravilo Ibubel vpliva nanje. Preden začnete otroku dajati zdravilo Ibubel skupaj z drugimi zdravili, se vedno posvetujte z zdravnikom.
Druga zdravila, ki lahko vplivajo na delovanje zdravila Ibubel oziroma zdravilo Ibubel lahko vpliva nanje, so:
- druga podobna zdravila, kot je zdravilo Ibubel (nesteroidna protivnetna zdravila, npr. diklofenak, ketoprofen, naproksen),
- zdravila za odvajanje vode (tiazidne diuretike, furosemid),
- zdravila za zdravljenje astme, vnetij ali preprečevanje zavračanja presajenih organov (peroralne kortikosteroide),
- zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb (kinolonske antibiotike, aminoglikozide),
- zdravila za zdravljenje bolezni srca (kardiotonične glikozide),
- zdravila za zdravljenje duševnih bolezni (litijeve pripravke, selektivne zaviralce privzema serotonina),
- zdravila za zdravljenje epilepsije (antikonvulzive, npr. fenitoin),
- zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni (antidiabetike),
- ciklosporin, takrolimus (zdravili za zaviranje imunskega odziva po presaditvi organov ali zdravljenje revmatoidnega artritisa),
- metotreksat (zdravilo za zdravljenje nekaterih oblik raka, kožnih obolenj in revmatoidnega artritisa),
- mifepriston (zdravilo za prekinitev nosečnosti), ker se lahko z jemanjem zdravila Ibubel začne šele 8 do 12 dni po zadnjem odmerku mifepristona;
- probenecid (zdravilo za zdravljenje putike oziroma protina),
- zidovudin (zdravilo za zdravljenje okužbe z virusom HIV),
- pripravke rastlinskega izvora, ki vsebujejo dvokrpi ginko (Ginkgo biloba).
Nosečnost, dojenje in plodnost: Če ste noseči ali dojite, menite, da bi lahko bili noseči ali načrtujete zanositev, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom, preden vzamete to zdravilo.
Če bo zdravilo Ibubel uporabljala odrasla oseba
- Plodnost - Zdravilo Ibubel spada v skupino nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID), ki lahko povzročijo, da ženske težje zanosijo. Po prenehanju zdravljenja ta učinek izgine. Posvetujte se z zdravnikom, če nameravate zanositi ali če imate težave z zanositvijo.
- Nosečnost - V prvem ali drugem trimesečju nosečnosti jemanje zdravila Ibubel ni priporočljivo. Če poskušate zanositi, ste v prvem ali drugem trimesečju nosečnosti in jemljete zdravilo Ibubel, naj bo odmerek čim manjši in trajanje zdravljenja čim krajše.
Če ste v zadnjem trimesečju nosečnosti, ne smete jemati zdravila Ibubel.
- Dojenje - Podatkov o škodljivosti uporabe zdravila Ibubel v obdobju dojenja ni, zato vam ni potrebno prekiniti dojenja v času zdravljenja s tem zdravilom.
Vpliv na sposobnost upravljanja vozil in strojev: Če se med zdravljenjem z zdravilom Ibubel pri vas pojavijo omotica, zaspanost, utrujenost ali motnje vida, ne vozite in ne upravljajte strojev.
Če ste otroku dali večji odmerek zdravila Ibubel, kot bi smeli: Če ste otroku dali večji odmerek zdravila Ibubel, kot bi smeli, se glede tveganja in potrebnega ukrepanja vedno posvetujte z zdravnikom ali pa se odpravite v najbližjo bolnišnico.
- Simptomi lahko vključujejo slabost, bolečine v trebuhu, bruhanje (lahko vsebuje sledove krvi), glavobol, zvonjenje v ušesih, zmedenost in ritmične gibe oči. Pri večjih odmerkih so poročali o zaspanosti, bolečinah v prsnem košu, razbijanju srca, izgubi zavesti, epileptičnih krčih (predvsem pri otrocih), šibkosti in omotici, krvi v urinu, občutku hladu in težavah z dihanjem.
Če ste otroku pozabili dati zdravilo Ibubel: Če ste otroku pozabili dati odmerek zdravila Ibubel in vročina ali bolečina še vedno vztrajata, dajte otroku naslednji odmerek. Presledek med dvema odmerkoma ne sme nikoli biti krajši od 6 ur. Otroku ne smete dati dvojnega odmerka, če ste mu pozabili dati prejšnji odmerek.
Če imate dodatna vprašanja o uporabi zdravila, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Shranjevanje: Zdravilo shranjujte nedosegljivo otrokom! Za shranjevanje zdravila niso potrebna posebna navodila. Tega zdravila ne smete uporabljati po datumu izteka roka uporabnosti, ki je naveden na ovojnini poleg oznake »Uporabno do«. Rok uporabnosti zdravila se izteče na zadnji dan navedenega meseca.
Zdravila ne smete odvreči v odpadne vode ali med gospodinjske odpadke. O načinu odstranjevanja zdravila, ki ga ne uporabljate več, se posvetujte s farmacevtom. Taki ukrepi pomagajo varovati okolje.
Distributer: Belupo d.o.o., Dvoržakova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija
Proizvajalec: BELUPO Pharmaceuticals and Cosmetics, Inc., Ulica Danica 5, 48 000 Koprivnica, Hrvaška