Vsako sredo popust na izdelke Ahena

Jetra, največja žleza v telesu

Tea Kus Grilanc, mag.farm.

Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Nahajajo se v zgornjem desnem delu trebušne votline in v povprečju 1,5 kilograma. So največja žleza v telesu in opravljajo več kot 500 funkcij, ki so ključne za naše zdravje. Med najpomembnejšimi vlogami jeter so presnova hranil, razstrupljanje telesa, skladiščenje vitaminov in mineralov ter proizvodnja žolča. Jetra so tudi edini organ, ki se lahko do neke mere regenerira, vendar lahko dolgotrajna izpostavljenost škodljivim dejavnikom povzroči resne in nepovratne poškodbe.

V nadaljevanju preberite:

Ali poslušajte radijsko oddajo:

Glavne funkcije jeter

Presnova hranil 

Jetra igrajo ključno vlogo pri presnovi ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob. Pretvarjajo glukozo v glikogen, ki se shrani in po potrebi ponovno pretvori v glukozo, kadar telo potrebuje energijo. Prav tako pomagajo pri razgradnji aminokislin iz beljakovin in sodelujejo pri sintezi maščob.

Razstrupljanje telesa 

Ena najpomembnejših funkcij jeter je razstrupljanje telesa. Jetra filtrirajo kri in odstranijo toksine, kot so alkohol, zdravila in druge škodljive snovi. Pretvarjajo jih v manj škodljive oblike, ki se nato izločijo skozi ledvice ali prebavni sistem.

Shranjevanje vitaminov in mineralov 

Jetra delujejo kot skladišče za vitamine A, D, E, K in B12 ter minerale, kot sta železo in baker. Ti hranilni elementi so ključni za pravilno delovanje telesa, vključno z imunskim sistemom, strjevanjem krvi in proizvodnjo rdečih krvničk.

Proizvodnja žolča 

Jetra proizvajajo žolč, ki pomaga pri prebavi in absorpciji maščob. Žolč se shranjuje v žolčniku in se sprosti v tanko črevo, kjer sodeluje pri razgradnji maščob v manjše delce, ki jih telo lažje absorbira.

Kaj škodi jetrom?

Prekomerno pitje alkohola 

Dolgotrajno in prekomerno pitje alkohola lahko povzroči jetrne bolezni, kot sta zamaščenost jeter in ciroza. Alkohol uničuje jetrne celice in povzroča vnetje, ki lahko vodi v trajne poškodbe.

Slaba prehrana 

Prehrana, bogata z nasičenimi maščobami, sladkorji in predelano hrano, obremenjuje jetra. Prekomerno kopičenje maščob v jetrih lahko povzroči nealkoholno zamaščenost jeter, kar povečuje tveganje za vnetja in druge bolezni jeter.

Okužbe z virusi 

Hepatitis B in C sta resni virusni okužbi, ki lahko povzročita kronična vnetja jeter in s tem trajne poškodbe. Obe okužbi se lahko prenašata preko krvi, nezaščitenih spolnih odnosov ali uporabe okuženih igel.

Dolgoročna uporaba določenih zdravil 

Nekatera zdravila, kot so paracetamol, nekateri nesteroidni antirevmatiki, nekateri antibiotiki in antiepileptiki…, posebej če jih uporabljamo predolgo ali v prevelikih količinah.

Strupene kemikalije in pesticidi 

Dolgotrajna izpostavljenost toksinom iz okolja, kot so pesticidi, herbicidi in topila, lahko povzroči okvare jeter.

Kako lahko ohranimo jetra zdrava?

Uravnotežena prehrana 

Uživanje veliko svežega sadja, zelenjave, celih žitaric in zdravih maščob podpira zdravje jeter. Hrana, bogata z antioksidanti (kot so borovnice, oreščki in zelena listnata zelenjava), pomaga zmanjševati vnetja v jetrih.

Omejitev alkohola 

Priporoča se zmerno pitje alkohola, saj lahko prekomerno pitje vodi do resnih jetrnih bolezni.

Redna telesna dejavnost 

Vadba pomaga pri uravnavanju telesne teže in zmanjšuje tveganje za zamaščenost jeter.

Hidracija 

Pitje zadostne količine vode pomaga jetrom pri filtriranju toksinov in preprečuje obremenitev tega organa.

Cepljenje proti hepatitisu 

Cepivo proti hepatitisu B je učinkovit način za preprečevanje okužbe, ki lahko povzroči resne poškodbe jeter.

Izogibanje strupenim kemikalijam 

Pri delu s kemikalijami ali pesticidi je pomembno uporabljati zaščitno opremo in se izogibati nepotrebni izpostavljenosti.

Kako nam narava lahko pomaga pri ohranjanju zdravih jeter?

V zakladnici zdravilnih zelišč se najde kar nekaj takih, ki podpirajo delovanje jeter, pospešijo njihovo regeneracijo, spodbujajo nastajanje žolča in pomagajo pri presnovi. Lahko jih uživamo v obliki čajev ali tinktur/kapljic, na trgu pa so tudi prehranska dopolnila, ki vsebujejo izvlečke teh rastlin v obliki kapsul ali tablet.

Pegasti badelj - zagotovo najbolj poznan predstavnik zdravilnih rastlin z ugodnim vplivom na jetra. Njegove pozitivne učinke na jetra so zapisali že v 16. stoletju, do danes pa je njegovo delovanje dobro raziskano in podprto tudi s kliničnimi študijami. Vsebuje 1,5-3 % silimarina, ki se nahaja predvsem v ovojnici ploda. S študijami so dokazali hepatoprotektivne učinke silimarina po akutni zastrupitvi s paracetamolom, etanolom, zeleno mušnico in tetraklorometanom. Sam mehanizem ni popolnoma pojasnjen, predpostavljajo pa vsaj tri vrste delovanja pegastega badlja. Prvi mehanizem vključuje pospešeno sintezo DNA, RNA in proteinov, kar spodbudi obnovo jetrnih celic. Drugi predvideva, da pegasti badelj vpliva na membrano jetrnih celic tako, da postane nepropustna za strupe. Po tretjem mehanizmu naj bi silimarin lovil proste radikale in tako deloval antioksidativno. Na ta način se v jetrih poveča koncentracija glutationa, katerega naloga je zaščita celic z inaktivacijo strupov in lovljenjem prostih radikalov.

Regrat – pri nas največkrat uporabljeni listi regrata v solati, za zdravljenje pa največkrat uporabimo korenino regrata. Spodbuja pretok in  nastajanje žolča in pomaga pri prebavi.

Artičoka – ni samo zdravilna rastlina, odlično se obnese tudi v kulinariki. Njeni pozitivni učinki na zdravje pa se kažejo predvsem v zaščitnem delovanju na jetrne celice, antioksidativnem delovanju in zaviranju biosinteze holesterola.

Rman – poleg drugih pozitivnih učinkov na prebavila znižuje tudi nivo maščob v krvi in deluje antioksidativno in tako ščiti jetrne celice pred poškodbami prostih radikalov.

Tavžentroža – poznana predvsem po blagodejnih učinkih na prebavila, spodbuja pa tudi izločanje žolča in ščiti jetrne celice (deluje hepatoprotektivno).

Boldo - deluje hepatoprotektivno in antioksidativno, poveča izločanje žolča in ima še druge pozitivne učinke na zdravje, ki niso povezani z delovanjem jeter.

Znaki, da so jetra lahko poškodovana

Jetra nimajo živčnih končičev, zato pogosto ne čutimo bolečine tudi, če so poškodovana. Poleg tega se njihovo zmanjšano delovanje pokaže šele, ko je prizadetih več kot 85 % jetrnih celic. Vendar pa obstajajo nekateri znaki, ki lahko nakazujejo na težave:

  • Rumenkasta koža in oči (zlatenica)
  • Stalna utrujenost in šibkost
  • Temen urin in bledo blato
  • Otekanje trebuha in nog
  • Bolečina ali nelagodje v zgornjem desnem delu trebuha

Če opazite katerega od teh simptomov, je pomembno, da obiščete zdravnika in preverite stanje svojih jeter.

Zaključek
Jetra so izjemno pomemben organ, ki opravlja številne funkcije, nujne za preživetje. Zdrav življenjski slog, pravilna prehrana, zmerno pitje alkohola in izogibanje toksinom lahko pomagajo pri ohranjanju zdravih jeter. Prepoznavanje zgodnjih simptomov težav z jetri in pravočasno ukrepanje lahko preprečita resne zdravstvene zaplete.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.