Prevzem odpadnih in starih zdravil
V Celjskih lekarnah zagotavljamo, da lahko končni uporabniki prepustijo v zabojnikih odpadna zdravila, in sicer tista zdravila, ki so v trdnem stanju in so zaprta v originalni, nepoškodovani in neonesnaženi stični ovojnini, in pa tista, ki so v prašnatem ali tekočem stanju, ki so zaprta v originalni, nepoškodovani in neonesnaženi stični ovojnini, ki zaradi namena uporabe zdravila ni odprta, pretrgana ali drugače spremenjena. V letu 2012 smo v lekarnah zagotovili tudi prepuščanje ostalih odpadnih zdravil v lekarni, to je vseh zdravil, ki se uvrščajo med ločeno zbrane frakcije komunalnih odpadkov, npr. zdravila, ki so »na pol prazna« lahko občani oddajo tudi v lekarnah, ne le v zbirnih centrih izvajalcev javnih služb ali v premičnih zbiralnicah izvajalcev javnih služb.
Po določilih uredbe smo lekarne v sklopu poslovnega prostora zagotovile prostor za zabojnik, s katerim brezplačno prevzemamo odpadna zdravila. Veletrgovci so zagotovili prevzemanje ter nadaljnje ravnanje z odpadnimi zdravili od lekarn. To pomeni, da veletrgovci zagotovijo zabojnik za lekarne, lekarne pa prevzeta odpadna zdravila oddajo nazaj veletrgovcu z zdravili. Vse sprejete in oddane količine odpadnih zdravil so ustrezno evidentirane.
Opozorilo: Starih ali neuporabljenih zdravil nikoli:
ne shranjujte doma,
ne odvrzite v straniščno školjko,
ne odlagajte v navadne zbiralnike komunalnih odpadkov.
Pravilno shranjevanje zdravil
- Zdravilo vedno shranjujte v originalni ovojnini skupaj s priloženimi navodili za uporabo.
- Če zdravila preložite v posebne dozirne škatlice za zdravila, shranite navodila za uporabo. Morda jih boste želeli ponovno prebrati.
- Vsa zdravila shranjujte na mestu, ki ni dosegljivo otrokom. Najbolj primerne so omare ali predali, ki jih je mogoče zakleniti.
- Zdravila praviloma shranjujemo pri temperaturi do 25 °C, na suhem in v temnem prostoru. Zdravil ne smete shranjevati v vlažnem prostoru ali prostoru, ki je izpostavljen sončni svetlobi (kopalnica in kuhinja nista primerni).
- Bodite pozorni na posebej označen režim shranjevanja na zunanji ovojnini nekaterih zdravil. Zdravila, ki jih shranjujemo pri nižjih temperaturah (običajno od 5 do 15 °C), shranjujte na ustreznem mestu v hladilniku, nikakor pa ne v zamrzovalniku!
- Ne puščajte zdravil v osebnem avtu, še posebno ne poleti, ko se temperatura v njem povzpne na več kot 35 °C, ali pozimi, ko pade pod ničlo.
- V priloženih navodilih za nekatera občutljivejša zdravila (npr. kapljice in mazila za oči, nos, …) zasledimo opozorilo, koliko časa so uporabna po prvem odprtju.