V našem črevesju prebiva nekaj milijard bakterij in glivic, ki so odgovorne za prebavo hrane, ki jo zaužijemo. Naša črevesna mikroflora tehta približno dva kilograma in brez nje ne bi obstajali. Črevesno mikrofloro sestavlja več kot 400 vrst različnih mikroorganizmov, ki jih je desetkrat več kot vseh telesnih celic.
V nadaljevanju preberite:
V našem črevesju so tudi glivice
Če je stanje normalno, prevladujejo v črevesju mlečnokislinske bakterije, ki usmerjajo prebavne procese. V črevesju so prisotne tudi glivice, ki so podpora črevesnim bakterijam. Koristne so samo, če so v primerni količini. Problem pa nastane, če se preveč namnožijo in tako spremenijo ravnovesje moči v telesu. Ena takšnih glivic je tudi kandida (Candida Albicans). Prekomerno razraščeno kandido imenujemo kandidiaza. Kandidiaza se pri zdravih ljudeh le redko pojavi. Kandida se lahko prekomerno razširi, če imamo:
- oslabljen imunski sistem,
- premalo dobrih probiotičnih bakterij v črevesju
- in idealne pogoje za rast, torej zakisan organizem.
Seznam težav, ki jih povzroči kandida, je tako dolg, da sprva kar ne moremo verjeti, da je za vse lahko kriva prav kandida. Zavedati se moramo, da kandida ni vzrok vseh težav ampak je le materializirana posledica, ki nas doleti, ko oslabijo stebri naše obrambe.
Simptomi
Simptomi so zelo različni, tako fizični kot duševni, in so odvisni tudi od stopnje okužbe. Na fizični ravni se osredotočajo predvsem okoli gastroenterološkega predela (napihnjenost, vetrovi, bolečine v trebuhu, driske ali zaprtje brez očitnega razloga), ki poleg sten črevesja ogroža tudi dihala, rodila in nekatere predele glave. Na duševni ravni pa se kaže kot potrtost. Testiramo se lahko z enostavnim testom s slino, hitrim testom CanDia5, preiskavo blata, preiskavo krvi in bioresonanco. Zdravljenje poteka počasi in sistematično. Kandidiaza ni prehlad, ki mine v enem tednu, temveč je tek na dolge proge, kjer je potrebna disciplina in sprememba načina življenja.
Zdravila in samopomoč
Zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje glivičnih okužb, se imenujejo antimikotik ali protiglivična zdravila.
V večini primerov razširjene kandide pa zdravljenje z zdravili ni dovolj, upoštevati je potrebno dieto z zmanjšanim vnosom sladil ter ogljikovih hidratov ter sočasna uporaba probiotikov.
V boju proti kandidi igrajo pomembno vlogo še nekatera druga živila in prehranska dopolnila, ki kandido neposredno uničujejo:
- kokosova maščoba,
- cimetovo olje,
- izvleček iz grenivkinih pečk,
- zeleni čaj,
- česen,
- čemaž,
- glina,
- alge,
- sol za uporabo obkladkov in kopeli…
Pri zdravljenju prekomerno razširjene kandide je potrebno dosledno upoštevati navodila daljši čas, poskrbeti za okrepitev imunskega sistema, okrepiti črevesno mikrofloro in spremeniti življenjski slog. Čim več časa preživimo na svežem zraku, poskrbimo za redno telesno dejavnost in predvsem ne varčujemo s smehom in dobro voljo!