Vsako sredo popust na izdelke Ahena

Kašelj

Sonja Rupret, mag. farm., spec.

Za lajšanje prehladnih težav je na voljo paleta izdelkov Galenskega laboratorija, več informacij lahko dobite v lekarni našega zavoda.

V nadaljevanju članka si preberite:

O kašlju

Kašelj je pomemben, naravni odziv organizma na dražljaj v dihalnih poteh, ki je lahko vnetni, mehanski, kemični, toplotni ali kombiniran. Dražljaj se po živčnih poteh prenaša do centra za kašelj v centralnem živčnem sistemu, povratna informacija od tu pa privede do  močnega in nehotnega krčenje mišičja, ki sproži eksploziven izdih.

O kašlju kot o bolezenskem znaku govorimo, kadar postane čezmeren in moteč. Lahko je akuten ali kroničen.

Najpogostejši vzrok za akuten kašelj je okužba dihal, o kroničnem kašlju pa govorimo, ko traja vsaj tri tedne, vzroki pa se nahajajo tako v pljučih kot zunaj njih.

Za samozdravljenje je primeren prehladni kašelj, a tudi drugi, če ne ugotovimo pomembnega tveganja za bolnika.

Po eni od delitev kašlja ločimo:

  • Produktiven, vlažen kašelj
  • Neproduktiven, suh, dražeč kašelj

Pri produktivnem, vlažnem kašlju nastaja v dihalnih poteh bronhialna sluz, sestavljena iz 95 – 98% vode, glikoproteinov in mukoproteinov. Zaradi motenega ravnotežja med proizvodnjo, prenašanjem in izkašljevanjem sluzi se kopičijo plasti sluzi, ki ovirajo zračenje pljuč. Produktiven kašelj se pojavi v obliki napada po globokem vdihu, ki potisne sluz navzgor.

Neproduktiven, suh, dražeč kašelj ne spremlja nastajanje sluzi in se pojavlja v zaporednih sunkih brez izkašljane sluzi in izčrpava bolnika. Pri takem kašlju ne vzpodbujamo izkašljevanja, svetujemo zdravila za pomirjanje kašlja.

Kašelj lahko ostane ves čas kašljanja suh, dražeč ali pa je le predhodna faza produktivnega, vlažnega kašlja, v katerega suh kašelj preide med procesom okrevanja.

Cilj zdravljenja produktivnega, vlažnega kašlja je utekočinjenje goste sluzi, ki se lažje izkašlja (mukokineza), hkrati pa s tem preprečujemo dovzetnost pljuč za dodatne bakterijske okužbe. Cilj zdravljenja neproduktivnega kašlja je pomirjanje in odpravljanje kašlja.

Zdravila za zdravljenje kašlja

Zdravila za lajšanje produktivnega, vlažnega kašlja so ekspektoransi in pomagajo zmanjšati viskoznost bronhialne sluzi v dihalnih poteh, da se ta lažje izloči in posledično ublažijo oteženo dihanje in zmanjšajo jakost kašlja (mukolitiki dodatno aktivirajo migetalčni epitelij).

Zdravila za lajšanje neproduktivnega, suhega kašlja so antitusiki, ki pomirjajo center za kašelj v možganski meduli, zmanjšujejo pa tudi upor v dihalnih poteh.

Obe skupini zdravil sta varni in učinkoviti z malo stranskih učinkov, previdnost je potrebna pri bolnikih s peptičnim ulkusom, pri starejših in oslabelih bolnikih, ki nimajo dovolj moči za zadostno izkašljevanje pri povečanem izločanju bronhialne sluzi.

Kako pravilno kašljati?

Pri kašljanju bi morali kar najbolj zmanjšati širjenje respiratorne okužbe, zato strokovnjaki priporočajo, da kašljamo in kihamo v zgornji del rokava ali v robček, ki ga takoj zavržemo, nikakor pa ne v dlan!

Kdaj je potrebno obiskati zdravnika?

  • če traja kašelj več kot sedem dni,
  • če se pojavijo dodatni zapleti: visoka vročina, izpuščaj, glavobol, sumljiv izmeček, piskanje v pljučih,
  • če je bolnik že jemal zdravila za prehlad in kašelj, pa so se pojavili še drugi simptomi (npr.povišan krvni tlak).

Kdaj pri kašlju ne svetujemo samozdravljenja, bolnik mora takoj obiskati zdravnika

  • pri otrocih do 1. leta starosti,
  • pri nosečnicah in doječih mamicah,
  • pri starostnikih,
  • če kašelj spremljajo alarmantni znaki: visoka vročina, bolečina v pljučih, dispneja, piskajoče dihanje, zmedenost, oteklina obraza in občutljivost v predelu obnosnih votlin, lajajoč, glasen in doneč kašelj, izguba glasu, pojavljanje kašlja ob določenih urah ponoči, kašelj s kiselkastim okusom v ustih, če kadilski kašelj ne pojenja še po enem mesecu po opustitvi kajenja.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.