Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Klimakterične težave bodo znosnejše, če jih bomo pravilno razumele

Marina Urbanc, mag. farm., spec.

Menopavza ni dogajanje, ampak je enkraten dogodek, je zadnja mesečna krvavitev v življenju ženske in pomeni konec plodnega obdobja. Ugotavlja se za nazaj, ko ženska več kot eno leto ni imela mesečne krvavitve. Starost žensk ob menopavzi je od 47.5 do 52 let, odvisno od okolja kjer živijo. Menopavza se lahko pojavi že takoj po 40 letu, kadar je to pred tem letom je prezgodnja menopavza, med 40 letom in 45 letom je zgodna menopavza.

Hormoni estrogen in progesteron, ki se tvorita v jajčnikih pa začneta upadati že veliko prej, takoj po tridesetem, petintridesetem letu. Obdobje ko usiha delovanje jajčnikov imenujemo klimakterij.

 

V nadaljevanju preberite:

 

Kateri so znaki klimakterija?

Pri zdravih ženskah prenehanje delovanja jajčnikov ni trenuten proces, ampak traja več let, navadno od 5 do 10 let. Po operacijah, kjer ženski odstranijo jajčnike, pa seveda menopavza nastopi takoj po odstranitvi jajčnikov. V ženski se dogajajo številna spremembe, ki jih povzročijo spremembe v količini estrogena in progesterona.

Poleg tega, da je estrogen odgovoren za oblikovanje ženskega telesa in njenih funkcij, omogoča zanositev, vpliva tudi na druge procese v telesu:

  • vgradnja kalcija v kosti,
  • presnovni procesi maščob,
  • tonus žil in mišic.

Po menopavzi se raven estrogenov v telesu zmanjša, nekaj se ga tvori v maščevju, pa tudi zaloga estrogena je v maščevju, zato imajo ženske z normalno količino maščevja večjo koncentracijo estrogena po menopavzi kot izrazito suhe.

 

Biološke in fiziološke posledice menopavze

Vasomotorne težave
Na začetku usihanja delovanja jajčnikov, se navadno pokažejo spremembe v menstrualnem ciklusu. Krvavitve so najprej bolj pogoste in obilnejše, potem pa čedalje redkejše. Pojavijo se tako imenovani vasomotorni simptomi, tako imenovane valunge, ko:

  • ženske naenkrat začne močno potiti predvsem v glavo, obraz, vrat, nato pa jo začne mraziti.
  • Ponoči taki oblivi motijo spanec, kar vpliva tudi na splošno počutje in ženske postanemo razdražljive.
  • Takšne valunge navadno spremlja tudi razbijanje srca, tesnoba, trajajo od nekaj sekund pa do nekaj minut in so prisotne pri 75% žensk.
  • Vročinski valovi ženske ovirajo tudi pri delu, stikih z ljudmi in povzročajo nespečnost.
  • Lahko jih pospešijo vročina, nekatere tako reagirajo na klimatske razmere, alkohol, včasih tudi kofein in na začinjeno hrano.

Psihične spremembe
Estrogen ima pomembno vlogo pri delovanju možganov. Pojavijo se psihične motnje kot je:

  • razdražljivost,
  • napadalnost,
  • zmanjšana zmožnost koncentracije,
  • pozabljivost,
  • spremembe razpoloženje,
  • napetost,
  • zapiranje vase.

Seveda samo hormonske težave navadno niso vzrok vsemu prej naštetemu. Danes vemo, da je kompletno zdravje v vseh starostih odvisno tudi od družbenoekonomskega stanja, razumevanja v družini in življenjskega sloga.

Urogenitalni sindrom
Estrogen vpliva na izgradnjo sluznice nožnice, maternice, sečnega mehurja in sečnice. Struktura sluznic ni več tako čvrsta, kar ima za posledico težave z uriniranjem, ponavljajočimi vnetji, stresno uhajanje urina se pojavi ob zvečanem pritisku v trebuhu ob kašljanju, poskakovanju, napenjanju.

Na rodilih se napake v izgradnji sluznice kažejo kot:

  • suha pekoča nožnica,
  • srbi zunanje spolovilo,
  • bolečine pri spolnih odnosih in
  • atrofija nožnične sluznice. To so motnje vidne 10 let po menopavzi tam okrog 60, 65 leta starosti.
  • Pogosta težava so tudi suhe oči, ki se kažejo kot občutek peska v očeh ali pa močno solzenje.

Koronarne bolezni in druge posledice ateroskleroze
Dokler jajčniki proizvajajo estrogen so ženske zaščitene pred nastankom koronarnimih in žilnih obolenj. Če pogledamo statistiko, ženske deset let za moškimi zbolevajo za to boleznijo in se izenačijo tam pri 70 letih. Zato je potrebno v klimakteriju spremeniti življenjski slog, ki lahko predstavlja tveganje za nastanek srčno žilnih obolenj. Ena takšnih razvad je kajenje, kar se pozna že po nekaj mesečnem prenehanju kajenja. Pomembno je normalno vzdrževanje telesne teže, zaradi normaliziranja krvnega pritiska in pravilna prehrana z malo soli, nasičenih maščob.

Zvečanega holesterola v krvi pri ženskah pred menopavzo navadno ni potrebno zmanjševati z zdravili, temveč zadošča že dieta, telesna aktivnost, vzdrževanje normalne telesne teže. Kadar je izrazito povečana raven LDL pa posežemo po zdravilih.

Zdraviti je tudi potrebno sladkorno bolezen, ki je zaradi metaboličnih poti lahko dejavnik tveganja za razvoj srčno žilnih obolenj.

Veliko nevarnost predstavlja povečana telesna masa. Posebno, če se maščevja nabira okrog pasu, kar je tudi ena od značilnosti debelosti v klimakteriju, žensk s sladkorno boleznijo in kadilk. Razmerje med obsegom pasu in obsegom bokov naj ne presega 0,8. Tako debelost preprečuje redna telesna dejavnost, nadomestna hormonska terapija in zdravljenje z estrogeni.

Ti opisani dejavniki so nevarni tudi pred menopavzo, posebej pa po menopavzi, ko nimamo več zaščitnega delovanja estrogena.

 

Najbolj pomembna je redna telesna dejavnost. S tem ne mislimo utrujajoče aerobične vaje, ampak vsakodnevno polurno dejavnost, najbolj priporočena je hoja, s katero naj se porabi 300 kalorij dnevno.

 

Preprečuje in upočasni spremembe značilne za obdobje klimakterija:

  • zviša se koncentracija HDL,
  • preprečuje nastanek sladkorne bolezni,
  • vzdrževanje normalne telesne mase.

Pomenopavzna osteoporoza
Pomenopavzno osteoporozo ugotavljajo zdravniki nekaj let po menopavzi in se razlikuje od starostne senilne osteoporoze, predvsem po tipičnih zlomih. Pri pomenopavzni osteoporozi gre za zlom zapestja ali vretenca, pri senilni pa je značilen zlom kolka. Vzrok za zlom je enak pri obeh, to je zmanjšana kostna masa in spremenjena struktura kosti. Kosti so manj trdne in se zlomijo že pri majhnih obremenitvah. Estrogeni pomembno vplivajo na nastajanje in razgradnjo kosti, ker jih primanjkuje, postane kost porozna.

K faktorjem tveganja sodi:

  • drobna konstitucija ženske,
  • sedeči način življenja,
  • nezadostno pridobljena kostna masa v mladosti,
  • zgodnja menopavza (pred 40 letom),
  • določena zdravila in obolenja.

Za preprečevanje osteoporoze naj ženska, ki ne dobiva nadomestne hormonske terapije vzame 1500 mg kalcija, ostale pa 1200 do1300 mg na dan in doda tudi vitamin D, pred menopavzo pa 1000 mg kalcija. Največ ga je mleku in mlečnih izdelkih lahko pa ga dodajamo tudi v tabletah. Seveda je tudi tu najbolj pomembno gibanje, hoja z rahlimi obremenitvami.

 

Kako preprečujemo težave in posledično bolezni, ki so posledica menopavze?

Hormonsko nadomestno zdravljenje (HNT)
Temelji na dodajanju estrogena in progesterona pri ženskah, ki imajo maternico in z dodajanjem samo estrogena tisti brez maternice. Hormone lahko dajemo v obliki tablet, obližev ali injekcij v mišico. Poznamo pa tudi lokalno dajanje estrogenov v nožnico, ki pa ne vplivajo na estrogen v krvi, ampak odpravijo težave z nožnično sluznico.

Pri kombinirani HNT se  posnema mesečni ciklus. Ženska dobiva 10 dni samo estrogene, potem pa 11 dni kombinacijo estrogena in progesterona, sledi krvavitev. Kadar uvajajo HNT več let po menopavzi, dajejo kombinacijo brez prekinitve.

Odnos do tega je različen, ima dobre in slabe lastnosti:

  • Dokazano je koristna v preprečevanju osteoporoze in sprememb na urogenitalni sluznici, za kar lahko uporabimo tudi lokalne vaginalne kreme in tablete. Po novih smernicah se uvaja takoj po menopavzi. Preprečuje tudi razvoj koronarne bolezni.
  • Veliki preplah ja naredila pred leti študija, ki je dokazala povečano nevarnost raka na prsih. Po natančnejšem pregledu rezultatov se je tudi razlaga spremenila. Zajeli so predvsem starejšo generacijo nad 60 let, ki je imela tudi sladkorno bolezen, povečano telesno maso, kar so tudi faktorji tveganja za rak na dojki.

Druga nevarnost je rak na maternični sluznici. To močno zmanjšuje kombinacija estrogena in progesterona, če ženska progesterona ne prenaša so potrebni pregledi notranjosti maternice enkrat na leto.

Pri HNT je potrebno vedno izbrati po temeljitem pregledu ženske, kjer se ugotavljajo faktorji tveganja - dedna dispozicija za rakasta obolenja dojke ali maternične sluznice, tromboza - vnetje žil, povišan krvni pritisk in sladkorna bolezen, indeks telesne mase nad 30. Pred uvedbo je potrebno narediti tudi mamografijo in klinični pregled opraviti enkrat na leto, mamografijo pa na dve leti.

Vedno pa se za HNT ženska odloči s svojim ginekologom.
Kadar ženska odklanja HNT ji lahko pomagamo tudi z naravnimi zdravili, s tako imenovano fitoterapijo. Zdravila so naravnega izvora posnemajo delovanje hormonov, vendar so bistveno manj učinkovita.

To so tako imenovani fitoestrogeni, ki se nahajajo v:

  • stročnicah,
  • rži,
  • lanu,
  • črni detelji,
  • žajblu,
  • grozdni svetilki.

Najbolj se uporabljajo izoflanvonidi, ki se nahajajo v soji. Soja je v vzhodih državah zelo pogosto uporabljena  rastlina, ki jo uporabljajo zadnja leta tudi v evropskih državah in v Ameriki. Vsebuje veliko beljakovin, ki ne zakisajo urina pomeni, da se manj odstranjuje kalcij iz telesa z urinom in tako preprečujejo tudi osteoporozo. V zadnjem času pa se v strokovni literaturi pojavljajo članki o encimih, ki odcepijo določene skupine iz sojinih flavonoidov in šele potem postane snov aktivna. Te encime naj bi imela rumena rasa v večini, pri beli pa ni vedno prisoten. To bi bila razlaga za to, da nekatere ženske lahko prebrodijo klimakterične težave s sojo, druge pa ne. Učinek se navadno pokaže po štirinajstih dneh. Dnevna doza potrebnih fitoestrogenov naj bi se nahajala v pol litra sojinega mleka ali 200 g sojinega sira ali v veliki žlici soje v zrnu. Kadar jih nadomeščamo v farmacevtskih oblikah, mora ženska vzeti 50 mg sojinih flavonoidov na dan, da lahko pričakuje učinek.

V klimakteriju je zelo pomembno uživanje lana, rženih otrobov pa tudi žajblja, ki vsebuje naravni estrogen, kar pa za enkrat še ni znanstveno dokazan klinični učinek.

Flavonoide vsebuje tudi črna detelja, ki se uporablja za podobne namene. Uporablja se izvleček izoflavonov v dozi 100 mg enkrat na dan.

Druga rastlina, ki se uporablja pri lajšanju klimakteričnih težav je grozdna svetilka. V SLO je registrirana kot zdravilo in ima dokazano delovanje. Učinek ima tako na razpoloženje kot ostale tegobe, nima pa učinka na tkivo dojk in maternice. Učinkovine v rastlini niso natančno določene. Deluje kot selektivni estrogenski receptorski modulator. Veže se na receptor za estrogen in posnema njegovo delovanje. Uporablja se dvakrat na dan v dozi 280 mg za lajšanje navalov vročine, motnje spanja, znojenje,  razdražljivost in brezvoljnost.

Pogoste težave povzroča urogenitalni sindrom, ki ga lahko lajšamo z pripomočki kot so:

  • geli z fiziološko raztopino, ki vlažijo sluznico. Tako preprečujejo neprijetne občutke v nožnici.
  • vaginalete z hialuronsko kislino, ki je gradbeni element tkiva in pomaga pri poškodbah na sluznici.

Pekoč občutek v nožnici je lahko tudi posledica porušenega ravnotežja med bakterijami v nožnici in tako spremenjena kislost. Pomembno je tudi vzdrževanje kisle površine v nožnici, kar onemogoča vnetja. Uporabljamo mila, ki imajo kisel ph in vaginalete, kakor imenujemo tablete, ki jih vlagamo v nožnico. Vsebujejo mlečno - kisle bakterije, ki so normalni prebivalci nožnice in vzdržujejo kislo sredino. Sedaj poznamo že tudi tablete, ki pomagajo obnoviti kislo sredino v nožnici.

pregled pri ginekologu
Pregled z ultrazvokom pri ginekologinji

Za konec samo še kdaj k ginekologu:

  • Od 20. do 64. leta enkrat na tri leta (razen, če se ginekolog ne odloči drugače).
  • Enkrat na leto ob HNT.
  • Vsako drugo leto po 50. letu - mamografija.
  • Ob nepojasnjenih krvavitvah in izcedku iz nožnice.
  • Bolečina v spodnjem delu trebuha.
  • Krvavitev iz nožnice v klimakteriju, pa je od zadnje krvavitve preteklo več kot 6 mesecev.
  • Težave v klimakteriju, ki nam grenijo vsakdan.
  • Pogovor o osteoporozi v pomenopavzi.
  • Zatrdlina v dojki ob rednem mesečnem samopregledovanju.
Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.