Bolečina v križu je tudi eden najbolj pogostih vzrokov za obisk zdravnika splošne medicine, ortopeda in fiziatra. Sama bolečina ni bolezen, je posledica različnih dejavnikov: poškodb, staranja, različnih bolezni ali je lahko posledica kakšnih hujših obolenj, tudi novotvorb.
V nadaljevanju preberite:
Dejavniki tveganja za bolečine v križu:
- enostranska in nepravilna fizična obremenitev,
- dolgotrajno, nepravilno sedenje,
- stres,
- slaba telesna kondicija,
- prekoračena telesna masa,
- kajenje,
- predhodna poškodba hrbta,
- škodljivi vplivi sodobnega načina življenja (pomanjkanje gibanja, nepravilna prehrana) kar vodi do kronične utrujenosti.
Pogosto se bolečine v križu dokaj hitro pomirijo postanejo vsaj znosne in so del našega vsakdana, včasih pa moramo tudi obiskati zdravnika.
Akutna - trenutna bolečina v križu
Ko se nam naenkrat pojavi bolečina v križu in le-ta ni zelo huda, si lahko pomagamo tudi sami.
Ker je bolečina v križu zaradi našega življenjskega stila zelo pogosta, ni razlogov za zaskrbljenost. Če se pojavi iznenada, govorimo o akutni bolečini, ki mine navadno v nekaj dnevih do nekaj tednih. Mirovanje v akutni fazi ni priporočljivo. Ostanite čim bolj aktivni, nadaljujte s svojimi rednimi aktivnostmi. Telesno aktivnost postopoma povečujte! Tako se prekrvavitev medvretenčne ploščice in hrustanca poveča. Okrepili boste mišice, pomembne so vaje za krepitev hrbtnih mišic in trebušnih mišic, seveda če vam ne povzročajo težav in dodatnih bolečin.
Blaženje bolečine
Bolečine si lahko blažite s hladnimi obkladki ali hladilnimi geli, če bolečine trajajo več kot 48 ur, bolj prijajo topli obkladki. Lahko uporabite hladno - tople vrečke ali mazila z eteričnimi olji, mentolom in kafro, ki pospešijo prekrvavitev v tem delu in tako lajšajo bolečino.
Če so bolečine močnejše uporabite zdravila proti bolečinam, ki jih lahko dobite v lekarni brez recepta:
- Acetilsalicilno kislino
- Paracetamol
- Ibuprofen
- Naproksen
Našteta zdravila se lahko uporabijo največ teden dni. Pri tem je potrebno upoštevati navodila, ki so priložena vsakemu zdravilu.
Priporočamo vam, da se vedno pred uporabo o načinu uporabe, priporočenem času uporabe in odmerku posvetujete s svojim farmacevtom. Če ste primorani ostati doma in imate katero od naštetih zdravil v domači lekarni lahko pokličete v lekarno in se posvetujete o uporabi zdravila!
Kadar so bolečine tako hude, da vam zdravila brez recepta v priporočenih odmerkih v parih dneh ne pomagajo, morate obiskati zdravnika. Predpisal vam bo zdravilo proti bolečinam in zdravila za sproščanje mišic. Odločil bo tudi o nadaljevanju zdravljenja!
Zapomniti si moramo, da je samo pri močnih bolečinah priporočen kratek počitek v postelji, ne dlje kot dva dni.
Kronična bolečina v križu
Kadar bolečina v križu traja dlje kot 12 tednov govorimo o kronični bolečini, ki sodi v zdravniško ambulanto in o zdravljenju odloča zdravnik.
Zdravljenje je podobno kot pri akutni enostavni bolečini, vendar traja dlje, dva meseca ali celo več. Uporabljajo se podobna ali celo enaka zdravila, vendar v višjih odmerkih, daljši čas. Zato imajo bolj pogoste stranske učinke in jih mora nadzorovati zdravnik.
Obiščite zdravnika, če imate katerega od spodaj naštetih znakov:
- bolečine so hude in ne izginejo v nekaj dneh, čeprav se samozdravite,
- bolečina je tako huda, da ne morete opravljati vsakodnevnih aktivnosti,
- ne morete nadzorovati odvajanje urina in blata,
- če v predelu dimelj in zadnjika čutite odrevenelost,
- noge so postale šibke,
- v nogah čutite mravljinčenje.
Kirurško zdravljenje bolečine v križu
Večina bolečin v križu se pozdravi brez kirurškega zdravljenja. Z operacijo je najpogosteje treba odstraniti zdrsnjeno medvretenčno ploščico, ki s pritiskanjem na živce povzroča bolečine v križu ali nogah.
Za kirurško zdravljenje se zdravniki odločijo, kadar so bolečine močne in stalne ali če obstaja nevarnost okvare živcev. Takrat z operacijo zatrdijo oboleli del hrbtenice in razbremenijo živčne korenine.
Ukrepi za preprečevanje bolečine v križu:
- ogibanje stresu, telesna in duševna sprostitev,
- redna rekreacija - dejavnosti, ki povečujejo telesno vzdržljivost, kot so hitra hoja, plavanje, kolesarjenje, vsaj dvakrat na teden po eno uro,
- vaje za krepitev mišic,
- zdrava, uravnotežena prehrana,
- opustitev kajenja,
- izogibanje hrbteničnih poškodb,
- vzdrževanje normalne telesne mase.