Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Ko zaboli želodec

Alja Pader Govejšek, mag. farm.

Z želodčnimi težavami smo se v življenju vsi verjetno že srečali. Bolečina v želodcu je netipična bolečina. Pojavlja se v različnih oblikah.     

Bolečina: lahko jo občutimo kot pekočo ali topo bolečino, lahko je v obliki krčev, napenjanja, spahovanja, zgage, slabosti ali pa je bolečina prisotna le kot neprijeten občutek v zgornjem delu trebuha ali pod prsnico.

V nadaljevanju preberite: 

Dejavniki Najpogostejše bolezni Samopomoč in zdravila

Dejavniki, ki povzročajo bolečino

Večina želodčnih težav (50-70%) je posledica motene želodčne funkcije. Organskega vzroka zanje ne poznamo. Najpogosteje so:

  • posledica stresa,
  • uporabe nekaterih zdravil,
  • starostnega obdobja,
  • nezdravega življenjskega sloga in razvad,
  • načina prehranjevanja,
  • prekomerne ali premajhne telesne teže,
  • spremembe okolja,
  • zastrupitve.
Ko zaboli želodec
Stres je najpogostejši povzročitelj želodčnih težav

Lahko pa so želodčne težave posledica okužbe z mikroorganizmi ali posledica drugih patofizioloških sprememb v želodcu. Mednje štejemo:

  • različna vnetja,
  • prekomerno ali premajhno izločanje želodčne kisline, želodčnih encimov, kisline iz dvanajstnika,
  • zmanjšano odpornost želodčne sluznice,
  • mišične krče,
  • mišično mlahavost,
  • preobčutljivost želodca na različne dražljaje.

Razvoj bolezni

Našteti dejavniki vodijo do razvoja različnih bolezni. Najpogosteje se pojavijo:

  • prebavne motnje (dispepsija),
  • gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB),
  • vnetje želodčne sluznice (gastritis),
  • peptična razjeda (ulkus).

Če bolezni ne zdravimo, lahko le-te vodijo do hujših zapletov, kot so krvavitve v želodcu, perforacija želodčne stene in rak.

Prebavne motnje

Pri prebavnih motnjah se bolečina odraža kot pekoča bolečina ali neugoden občutek v gornjem delu trebuha. V želodcu imamo občutek napetosti oziroma polnosti.

Največkrat so prebavne motnje posledica uživanja nepravilne prehrane in neuravnoteženih obrokov, pitja kave, premajhne telesne aktivnosti, nepravilne uporabe protivnetnih zdravil.

Gastroezofagealna refluksna bolezen

Prekomerno vračanje želodčne vsebine v požiralnik lahko povzroči gastroezofagealno refluksno bolezen. Najznačilnejši simptomi so pekoč občutek ali bolečina v žlički ter okus po vračanju želodčne vsebine ali žolča v žrelo.

Največkrat se težave pojavijo pri ležanju, pripogibanju in napenjanju. Pogostejše so po zaužitem obroku in ponoči. Bolezen dostikrat poimenujemo kar »zgaga«.

Gastritis

Gastritis je vnetje želodčne sluznice. Spremljajo ga prebavne težave in občutek nelagodja v zgornjem delu trebuha.  

Okužba z bakterijo Helicobacter pylori

Okužba z bakterijo Helicobacter pylori je najpogostejša kronična okužba človeštva. Z njo se navadno okužimo že v otroštvu. Raziskave kažejo, da je z omenjeno bakterijo okužena skoraj polovica vseh ljudi, vendar pa ima le petina okuženih zaradi tega zdravstvene težave.  

Razjede ali ulkus

Prekomerna koncentracija želodčne kisline in prebavnih sokov v želodcu vodijo do nastanka peptične razjede ali ulkusa. Razjeda se pojavi na želodcu, še pogosteje pa na dvanajstniku. Značilni spremljevalni simptomi so pekoča bolečina, občutljivost, občutek praznine in lakota. Bolečina se pogosto pojavi na prazen želodec in je omejena skoraj vedno tik pod prsnico. Težave izbruhnejo običajno spomladi in jeseni ter ob stresu. Lahko pa je ulkus posledica nepravilne ali prekomerne uporabe nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID; zdravila za lajšanje bolečin in preprečevanje vnetij) in zdravil, ki vsebujejo  acetilsalicilno kislino.  

Rastlinski pripravki

Težave oz. bolečine v želodcu lahko terapevtsko lajšamo na več načinov. Če so bolečine kratkotrajne in se pojavijo le tu in tam, je smiselna uporaba fitofarmacevtskih izdelkov. Mednje štejemo pripravke iz zdravilnih rastlin. Blaga vnetja, zgago in druge prebavne težave lahko uspešno odpravimo, če ne pa vsaj ublažimo, s pitjem različnih čajnih mešanic, zeliščnih tinktur, nanašanjem mazil proti krčem. Če  pa so bolečine prisotne v večjem obsegu in rastlinski pripravki ne zadoščajo več, se po nasvetu zdravnika ali farmacevta odločimo za uporabo sinteznih zdravil.    

Čajne mešanice
Čajni pripravki

Zdravila in medicinski pripomočki

Za zdravljenje želodčnih težav poznamo veliko zdravil. Najpogosteje uporabljamo zdravila, ki zmanjšajo škodljive učinke želodčne kisline na sluznico prebavil. Najblažja zdravila te skupine so antacidi, ki delujejo lokalno v lumnu prebavne cevi in nevtralizirajo že izločeno kislino. Ugodna lastnost teh zdravil je, da učinkujejo hitro, a je učinek blag in kratkotrajen, zato ta zdravila svetujemo predvsem pri blagih, prehodnih želodčnih težavah. Zaviralci histaminskih receptorjev zmanjšujejo izločanje želodčne kisline in so zelo uspešna zdravila. V zadnjih letih pa so se pojavila še močnejša zdravila, imenovana zaviralci protonske črpalke, ki skoraj popolnoma zavrejo izločanje želodčne kisline.  

Umirimo življenjski ritem
Prav vsem omenjenim želodčnim težavam pa se lahko v veliki meri izognemo brez kakršnekoli terapije. Najpomembneje je, da prisluhnemo svojemu organizmu in temu primerno prilagodimo svoj življenjski ritem. Uživajmo zdravo prehrano v zmernih količinah in manjših ter enakomerno porazdeljenih obrokih. Izogibajmo se nezdravim življenjskim razvadam (pitju kave, kajenju,..). Pomembna je športna aktivnost in obvladovanje stresa. Če se zdravimo s katerimikoli zdravili, jih uživajmo po navodilih zdravnika ali farmacevta. Če pa se vas želodčne težave klub temu dotaknejo, vam bomo s strokovnimi nasveti v lekarni skušali kar najbolje svetovati in skupaj bomo poiskali rešitev, da bodo vaše želodčne težave kar najhitreje odpravljene.

Naj želodec zopet postane vaš prijatelj.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.