Vsako sredo popust na izdelke Ahena

Lahko vrtoglavico ustavimo?

Nina Krč, mag. farm.

Vrtoglavico ljudje opisujemo z različnimi besednimi zvezami, kot so “vrti se mi”, “vidim zvezde pred očmi”, “majejo se mi tla pod nogami” in druge. Je stanje, ki ga težko opišemo in samo po sebi ni bolezen, ampak simptom neke zdravstvene težave. Koordinacijo v prostoru ljudje nadziramo z zapletenim mehanizmom čutil, to so vid, sluh, občutek za dotik, tlak, mišičevje in ravnotežni organ. Kadar pride do motenega prenosa katerega koli čutila do možganov, se pojavi vrtoglavica.

V nadaljevanju preberite:

Različni vzroki in vrste vrtoglavice

Kadar je vzrok za vrtoglavico v ravnotežnem organu, govorimo o vestibularni vrtoglavici, o nevestibularni pa, kadar je vzrok v drugih organih, ki sodelujejo pri vzdrževanju ravnotežja.

Nevestibularno vrtoglavico pogosto opisujemo kot omotico, slabost v nogah, dvojni vid, temnenje ali iskrenje pred očmi.

Vestibularna vrtoglavica je lahko centralna ali periferna. Ob periferni vestibularni vrtoglavici imamo občutek, da se gibamo, vrtimo, padamo ali lebdimo, lahko se pojavijo glavobol, poslabšanje sluha, šumenje v ušesih, motnje vida, motnje govora in spomina. Centralna vestibularna vrtoglavica daje občutek pijanosti, nestabilnosti in motnje ravnotežja. Bolnika je lahko ob vrtoglavici strah, se poti in je bled, lahko mu je slabo in bruha.

Izvor centralne vrtoglavice je v možganih ali centralnem živčevju. Najpogostejši vzrok centralne vrtoglavice je možganska kap ali krvavitev na področju možganskega debla malih možganov, drugi, redkejši, so še multipla skleroza, možganski tumorji, žilne spremembe v bližini ravnotežnih organov, vnetja in degenerativne bolezni malih možganov. 

Izvor periferne vrtoglavice se nahaja v notranjem ušesu ali ravnotežnem živcu. Periferno čutilo za ravnotežje je sestavljeno iz dveh delov, ki sta v notranjem ušesu v senčnični kosti lobanje. To so trije polkrožni kanalčki in mešiček ter vrečica. V notranjosti kanalčkov se pretaka tekočina, ki glede na položaj glave draži čutnice v kanalčkih, te pa prenesejo dražljaj v centralni ravnotežni organ, kjer nastane informacija o položaju glave pri spremembi hitrosti in gibanja. Mešiček in vrečica pa sporočata o premikih glave glede na silo težnosti s pomočjo kristalčkov, ki glede na položaj glave različno obtežijo in dražijo čutnice, kjer ležijo. Najpogostejši vzrok periferne vrtoglavice je benigna paroksizmalna položajna vrtoglavica. Ta nastane, ko se kristalčki v notranjem ušesu odtrgajo s čutnic v mešičku in padejo na polkrožni kanalček. To povzroči nenadno in kratkotrajno vrtoglavico pri hitrih gibih glave, kot so npr. zasuk glave, sklanjanje, pogled vznak, obračanje na bok. Nastane lahko po poškodbi glave in vratu, po preboleli virozi, zaradi motenj prekrvavitve v notranjem ušesu ali zaradi starostne degeneracije čutnic ravnotežnega čutila. Drugi vzroki periferne vrtoglavice so še vestibularni nevronitis, Menierova bolezen, vestibularna migrena, bakterijski labirintitis, herpes zoster oticus, avtoimunske bolezni in druga stanja.

Poleg že naštetih vzrokov lahko vrtoglavico povzročijo tudi previsok ali prenizek krvni tlak, sladkorna bolezen, motnje delovanja ščitnice, slabokrvnost, motnje srčnega ritma, duševne motnje, jemanje nekaterih zdravil, uporaba alkohola in drog. Okrog 80 % vrtoglavic je posledica perifernih vzrokov, ki, v nasprotju s centralnimi, niso nevarne.

Simptomi vrtoglavice lahko trajajo različno dolgo, običajno izzvenijo v nekaj sekundah ali minutah, vendar se lahko ponavljajo vsak dan. Ponavljajoče, kronične težave vodijo v nezadovoljstvo, izgubo zaupanja, izogibanje vsakodnevnim opravilom, zmanjšanje delovne sposobnosti in depresijo. Zato je pomembno, da obiščemo zdravnika, najdemo pravi vzrok vrtoglavice in pričnemo z zdravljenjem.

Oseba z neurejeno figo se seseda čez mizo, polno odprtih knjig, in si naslanja glavo na eno izmed njih. Nad njeno glavo so narisani oblački z izrazi frustracije.
Vrtoglavica lahko resnično zmede tvoje življenje – poiščite pomoč in najdite pravo rešitev!

 

Diagnoza in zdravljenje vrtoglavice

Zdravnik pri bolniku z vrtoglavico najprej preveri njegove motorične sposobnosti, pregleda ušesa, nos in grlo, izključi možnost prehlada, posluša srce, izmeri krvni tlak, preveri stanje hrbtenice, opravi orientacijski nevrološki pregled in laboratorijski pregled krvi. Pri diagnozi in zdravljenju vrtoglavice je pomembno sodelovanje otolaringologa – avdiologa in nevrologa. Le redke motnje ravnotežja pa lahko dobro, hitro in uspešno zdravimo.
Ko je okvarjen en del ravnotežnega sistema, lahko drugi prevzame funkcije prvega tako, da postane bolj aktiven in zmanjša težave. Bolnikom se zato priporočajo vaje za ravnotežje, ki jih je priporočljivo začeti izvajati čim prej po nastanku težav in jih stopnjevati od enostavnih do bolj zahtevnih. Vestibularna vadba je primerna za zdravljenje vseh vrst vrtoglavic.

Različne oblike vestibularnih motenj zdravimo fizikalno, z zdravili, operacijo in radioterapijo.

Pri benigni paroksizmalni položajni vrtoglavici se naredi repozicijski manever. Z njim se poskuša glavo obrniti v položaj, v katerem se napačno nameščeni kristalčki vrnejo nazaj na njihovo mesto in ne povzročajo več draženja. Bolniki se morajo izogibati sunkovitim gibom z glavo.
Zaradi strahu, panike, slabosti , bruhanja in slabega počutja lahko bolnik z vrtoglavico na začetku dobi pomirjevala, zdravila proti slabosti in bruhanju.

Med zdravili za zdravljenje vrtoglavice imamo na voljo betahistin ter kombinacijo cinarizina in dimenhidrinata. Delovanje betahistina še ni natančno pojasnjeno, vpliva na mikrocirkulacijo v notranjem ušesu ter zmanjšuje pogostost in moč napadov vrtoglavice. Delovanje ne nastopi takoj, zato se jemlje dlje časa. Cinarizin je vestibularni sedativ in deluje predvsem na periferni vestibularni sistem. Dimenhidrinat je antihistaminik z antiholinergičnimi (antimuskarinskimi), antiemetičnimi in antivertiginoznimi lastnostmi, deluje predvsem na centralni vestibularni sistem.

Kako si lahko pomagamo sami?

Za zmanjšanje težav z vrtoglavico in boljše počutje so ključni:

  • skrb za zdrav življenjski slog, dobro psihofizično zmogljivost,
  • izogibanje kajenju, prekomernemu pitju kave in alkohola.
  • Imeti moramo več manjših obrokov čez dan, ki so bogati z vitamini, minerali in antioksidanti.
  • Piti moramo dovolj tekočine,
  • zmanjšati stres,
  • poskrbeti za kvaliteten spanec in
  • redno telesno vadbo.

Obiskovalcem lekarne, ki imajo težave s slabostjo in vrtoglavico, ki sta povezani s potovalno slabostjo, lahko svetujemo zdravilo brez recepta z dimenhidrinatom in prehranska dopolnila z ingverjem. Za izboljšanje blagih težav s spominom, koncentracijo, vrtoglavico, šumenjem v ušesih in slabše prekrvavitve okončin lahko bolnikom pomaga zdravilo brez recepta z izvlečkom ginkovih listov in prehranska dopolnila z ginkom. Prehransko dopolnilo z rastlinskimi izvlečki ajde, galganta, borovnic in hmelja z niacinom in magnezijem pa lahko izboljša težave s šumenjem v ušesih (tinitus).

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.