Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Ledvice in zdravila

Sonja Rupret, mag. farm., spec.

Ledvice so eden najpomembnejših organov v našem telesu, pravimo jim kar naša lastna čistilna naprava. Njihova osnovna naloga je čiščenje odpadnih presnovkov iz krvi in njihovo izločanje iz telesa. Vse, kar zaužijemo, se po presnavljanju loči med uporabne in neuporabne snovi in vse neuporabne se večinoma izločijo iz telesa skozi ledvici.

V nadaljevanju preberite:

Kako ledvice »čistijo«?

Filtre predstavljajo nefroni, ki se nahajajo v ledvičnem tkivu. Veliko jih je, približno milijon in njihovo delo traja 24 ur na dan, v tem času vsa kri v našem telesu zaokroži skozi ledvice kar 40 – krat. Nefron skupaj z zvitkom krvnih žil, imenovan glomerul, tvori ledvično telesce. Filtriranje poteka po posebnem mehanizmu: večji del krvi se filtrira skozi pore v steni glomerulnih žil, kjer krvne celice in večje beljakovinske molekule ostanejo v žili, bistra filtrirana tekočina pa vstopi v prvi zaviti del nefrona, kjer s ponovno filtracijo večina vode, natrija, krvnega sladkorja in nekaterih drugih snovi ponovno resorbira nazaj v kri; odpadne snovi se po poti do zadnjega dela nefrona še razredčijo z dodatno tekočino, vse skupaj se steka v zbiralca in od tukaj skozi ledvične čaše po sečevodih, ki se krčita in pošiljata seč v sečni mehur. Ta se ves čas polni in ko je dovolj napolnjen (pribl. 200 ml seča), nas opozori na praznjenje. Proces nastajanja in izločanja seča v ledvicah imenujemo diureza. Nanjo lahko vplivamo z zdravili (diuretiki), ki pospešujejo izločanje seča iz telesa z izplavljanjem vode in nekaterih ionov.  

Kdaj je njihovo delovanje moteno in zakaj?

O okvari delovanja ledvic govorimo, kadar te zaradi različnih vzrokov ne morejo več opravljati svoje osnovne naloge.

  • Nenadna okvara ledvic je lahko posledica zmanjšane prekrvitve ledvic zaradi izgube telesnih tekočin (krvavitve, driska, bruhanje), slabšega delovanja srca (srčno popuščanje, motnje ritma srca) ali kakšnih okužb ali sepse. Do zmanjšane prekrvitve ledvic in s tem do poškodbe ledvičnega tkiva prihaja zaradi škodljivega delovanja strupov, nekaterih zdravil, vnetja majhnih krvnih žil ali tudi glomerulov.
  • Tudi zapore v sečilih slabšajo delovanje ledvic, npr.  povečana prostata, sečni kamni, krvni strdki, odluščeno ledvično tkivo ali tumorji in jih imenujemo poledvične okvare.
  • Veliko teh motenj je mogoče zdraviti, odstraniti vzroke motenj in povrniti prvotno delovanje ledvic, če pa okvara delovanja ledvic traja več kot tri mesece (največkrat gre za posledice povišanega krvnega tlaka in sladkorne bolezni), govorimo o trajni ledvični bolezni.
  • Poudariti moram, da nastanek in napredovanje vseh ledvičnih bolezni lahko preprečimo z zdravim načinom življenja in redno predpisano terapijo. Ko ledvica ne morejo več opravljati »čiščenja« v telesu, pride do ledvične odpovedi. Bolnik potrebuje zdravljenje, ki nadomesti delovanje njegovih ledvic: hemodializa, trebušna dializa ali presaditev obolele ledvice.  

Opozarjam, da zdravilne rastline vednozeleni gornik v različnih pripravkih ne smejo uživati nosečnice, doječe mamice in otroci mlajši od 12 let!

 

Pomembni ukrepi pri zdravljenju napredujoče trajne ledvične bolezni

  Najpomembnejši ukrepi pri preprečevanju napredovanja trajne ledvične bolezni so zdravljenje:

  • povišanega krvnega tlaka,
  • sladkorne bolezni
  • in preprečevanje izločanja beljakovin s sečem.

Krvni tlak je potrebno vzdrževati največ do vrednosti 130/80 mmHg, urejena sladkorna bolezen pa naj bi imela vrednosti glikiranega hemoglobina manj kot 7 %.

Redno spremljanje delovanja ledvic je torej nujno za pravočasno ukrepanje in zaustavitev napredovanja ledvičnih bolezni. Najprimernejša zdravila za zdravljenje povišanega krvnega tlaka pri bolnikih s trajno ledvično boleznijo so zdravila iz skupin zaviralci angiotenzinske konvertaze in antagonisti receptorjev angiotenzina II. Ta zdravila znižajo povišan krvni tlak in hkrati zmanjšajo izločanje beljakovin s sečem ter tako upočasnijo slabšanje ledvičnega dela, zmanjšajo tveganje za srčno žilne dogodke in smrtnost bolnikov.  

Sveže brusnice

Zdravila, ki lahko povzročijo nastanek okvare ledvice

Diuretiki, ki pospešujejo izločanje seča z izplavljanjem vode in nekaterih ionov, so lahko vzrok za zmanjšanje količine krvi v obtoku in s tem nastanka predledvične akutne okvare. Ta lahko nastopi tudi zaradi razširitve sistemskih žil pri uporabi antihipertenzivov (zdravil za znižanje krvnega tlak) ali anestetikov (zdravil, ki povzročijo stanje brez čutnih zaznav). Do močnega krčenja žil v ledvicah lahko pride ob zdravljenju z rentgenskimi kontrastnimi sredstvi, ciklosporinom, amfotericinom B, adrenalinom in ergotaminom. Če bolniki že imajo hujšo okvaro ledvic, srčno popuščanje ali cirozo jeter, je lahko vzrok predledvične okvare sočasno jemanje antihipertenzivov (iz skupin zaviralcev angiotenzinske konvertaze in zaviralcev angiotenzina II) in zdravil za zdravljenje revmatičnih obolenj ter nesteroidnih protivnetnih zdravil. Jemanje zdravil iz teh skupin skupaj namreč izniči učinek samodejnih mehanizmov, ki ohranjajo hitrost glomerulne filtracije (čiščenja krvi). Zmanjšan pretok krvi skozi ledvica tako lahko povzroči nastanek nenadne okvare ledvic.

Tudi nekatere zdravilne rastline, ki jih posušene uporabljamo za pripravo čajev, lahko ob prevelikem odmerjanju poškodujejo ledvično tkivo in okvarijo delovanje ledvic. Pelin, žajbelj, boldo, navadna aloja, jesenski podlesek vsebujejo namreč učinkovine, ki delujejo toksično na ledvice. Pripravki z izvlečki iz sladkega korena niso priporočljivi pri bolnikih s trajno ledvično boleznijo.

Zdravila lahko v ledvicah sprožijo alergijsko reakcijo, ki lahko poškoduje ledvično tkivo in ledvične tubule (antibiotiki, nesteroidna protivnetna in protirevmatična zdravila, nekateri diuretiki, zaviralci protonske črpalke, alopurinol). Običajno se reakcija po prenehanju jemanja teh zdravil umiri.

Večletno jemanje nesteroidnih protivnetnih in protirevmatičnih zdravil ali sestavljenih zdravil, ki poleg teh učinkovin vsebujejo še kofein ali kodein, lahko vodi v kronično okvaro ledvic (analgetična nefropatija). Prisotnost krvi, beljakovin in levkocitov v seču daje slutiti, da propada ledvično tkivo in upada ledvično delovanje. Ledvice se preoblikujejo, zmanjšajo, pojavijo se bolečine v ledvenem predelu.

Dolgotrajna izpostavljenost težkim kovinam (litij, svinec, kadmij, živo srebro, baker, železo) je prav tako nevarna za trajno okvaro ledvic.  

Vsakdanje težave s sečili

Največkrat so to okužbe sečil, za katerimi bolj obolevajo ženske v rodni dobi ali v času klimakterija. Po navadi se razvije vnetje zaradi vdora bakterij v sečila (Escherichia colli), pri sladkornih in kateteriziranih bolnikih pa je večja možnost okužbe z glivicami (Candida albicans).  

Znaki okužbe sečil so:

  • pekoče in pogosto uriniranje majhnih količin seča,
  • siljenje na vodo,
  • urin je moten, lahko je krvav in neprijetnega vonja,
  • bolečina v predelu mehurja je pogosta.

Ti znaki nakazujejo na vnetje mehurja (cistitis), če pa je bolečina v ledvenem delu, ki jo spremlja še povišana telesna temperatura, ali mrzlica, gre najverjetneje za vnetje ledvic (pielonefritis).

Samozdravljenje

  Pomagate si lahko tako, da:

  • pijete veliko vode ali nesladkanega čaja (2 – 3 l/dan),
  • odvajate seč na dve do tri ure,
  • ne pijete kave, alkoholnih in gaziranih pijač, pravega čaja
  • in ne uporabljate močnih sredstev za intimno higieno.

Za blažja vnetja so učinkoviti zdravilni pripravki iz vednozelenega gornika in navadne zlate rozge (Ursi čaj, Čaj za ledvica in mehur). Delujejo protivnetno, pospešujejo izločanje seča in s tem izpiranje sečnih poti.

Plod veleplodne mahovnice (ameriške brusnice) se uporablja predvsem za preprečevanje okužb sečnice in mehurja, torej preventivno.

Ostale zdravilne rastline, ki lahko dodatno pomagajo, so še list koprive, zel njivske preslice, korenina peteršilja, korenina navadnega gladeža, list navadne breze, korenina luštreka in zel golega kilavca.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.