Vsako sredo popust na izdelke Ahena

Luskavica - bolezen z mnogimi obrazi

Mirjam Hočevar Korošec, mag. farm

Luskavica ali psoriaza je dobila ime iz grške besede psora, ki pomeni garje, srbečico, in vse do konca 19. stoletja so jo pogosto zamenjevali s to bolezijo ali celo z gobavostjo. Danes vemo, da je luskavica nenalezljiva bolezen kože z različnimi pojavnimi oblikami.

V nadaljevanju preberite:

 

Kaj je luskavica v resnici?

Gre za kronično kožno bolezen in ne za infekcijo, ki bi se lahko prenašala na druge. V naših zemljepisnih širinah prizadene 1-2% prebivalstva, moški in ženske so zastopani približno enako. Najpogosteje izbruhne med 15. in 40. letom starosti.

Pojavi se lahko kjerkoli po telesu, včasih samo lokalno, včasih pa se žarišča lahko zlijejo in prizadete površine kože so včasih zelo velike. Posebna oblika luskavice se pojavlja zgolj na dlaneh in podplatih. Na koži in sluznicah se lahko pojavijo gnojne spremembe, včasih so prizadeti sklepi, obstaja tudi oblika bolezni, kjer prevladuje vnetje (pordela koža), luščenje pa je manj izrazito. Psoriaza lahko prizadene tudi nohte, kjer se pojavijo pikčaste izboklinice ali madeži. Pri najpogostejši obliki luskavice je koža vneta, pordela in pokrita z luskami sive ali srebrnkaste barve. Skoraj vsak drugi bolnik ima žarišča v lasišču, pogostejša so tudi na kolenih, komolcih in v predelu križa.

Pri zdravi koži celice iz zarodne plasti kože potujejo na površino 28 dni, nato odpadejo. Pri luskavici se celice prehitro množijo, njihovo dozorevanje je moteno, zgornjo plast kože pa dosežejo že v treh do petih dneh. V obliki lusk nato ostanejo na koži. Podobna stanja srečamo tudi pri nekaterih drugih kožnih obolenjih, zato zdravnik za pravilno diagnozo včasih potrebuje laboratorijsko diagnostiko. Pri psoriazi se luščenju kože pridruži pordelost, do katere pride, ker se žile v koži podaljšajo in razširijo, da lahko prehranijo hitro množeče se celice. Ob tem iz žil izstopajo tudi celice, ki povzročajo vnetje kože.

 

Kaj izzove luskavico?

Znano je, da se nagnjenost do bolezni deduje, vendar ni edini vzrok zanjo. V kolikor ima bolezen eden od staršev, je verjetnost, da bo zbolel tudi otrok, okrog 30%, če sta psoriatika oba starša, je verjetnost 70-75%. Pomembni so tudi tako imenovani prožilci bolezni, ki so lahko zelo različni. Mednje spadajo na primer premočno sonce oziroma sončne opekline, mehansko draženje ali kronične poškodbe kože, glivične infekcije, nekatere bolezni (npr. streptokokna angina ali gripa), alkohol, kajenje, hormonske spremembe, posamezna zdravila in stres.

 

Zdravljenje luskavice

Luskavica je kronična bolezen, ki se pojavlja v tako imenovanih zagonih. Pogostejši so spomladi in poleti. Med posameznimi zagoni lahko mine nekaj tednov do več let in v tem obdobju bolniki nimajo nikakršnih težav. Dobro je, da bolnik pozna svojo bolezen in ugotovi dejavnike, ki izzovejo zagon bolezni. S spremembo načina življenja oziroma ustrezno prilagoditvijo življenjskih navad na kronično bolezen, ki jo ima, je mogoče zmanjšati pogostost zagonov. Zdravil, ki bi bolezen dokončno pozdravila, še ne poznamo, znani pa so redki primeri, ko je minila sama od sebe.

Zdravljenje je odvisno od oblike in težavnostne stopnje luskavice in velikosti površine prizadete kože. Ob težjih oblikah bolezni lahko zdravnik predpiše sistemska zdravila. Za lokalno zdravljenje so na voljo različna mazila in za poraščene dele kože losjoni. Debeli sloj poroženelih lusk zavira prodiranje zdravilne učinkovine v kožo, zato je potrebno luske najprej odstraniti. V ta namen se običajno uporablja v mazila ali losjone vgrajena salicilna kislina v gotovih zdravilih ali magistralnih pripravkih, ki jih na osnovi zdravnikovega recepta izdelamo v lekarni. Tudi kombinacija olivnega in ricinusovega olja pomaga odstranjevati poroženelo plast. Sledi mazanje prizadete kože z mazili z zdravilnimi učinkovinami, ki zavirajo delitev celic in vnetje kože. Zaradi možnih stranskih učinkov ob nekontrolirani uporabi jih mora vedno predpisati zdravnik.

V nekaterih primerih zdravnik priporoči obsevanje obolele kože s svetlobo specifične valovne dolžine. Obsevanje je mogoče kombinirati tudi s kopanjem v vodi z dodanimi solmi ali morski oziroma termalni vodi. Za blagodejen učinek kopanja v Mrtvem morju domnevajo, da je zanj poleg visoke koncentracije soli v vodi odgovoren tudi poseben spekter svetlobe, ki vlada na tem področju. Nekateri pripisujejo pozitivni učinek morskih ali termalnih zdravilišč predvsem sproščenemu, neobremenjenemu ozračju in dejstvu, da se ima bolnik priliko spočiti in ni izpostavljen stresu kot enemu izmed prožilnih faktorjev bolezni.

 

Smoobvladovanje luskavice

Za samoobvladovanje bolezni je pomemben ustrezen način življenja z manj stresa, ustrezna vsakodnevna nega in prehrana. Koža psoriatičnega bolnika potrebuje posebno pozornost. Pomembno je, da je ob vsakodnevnem umivanju ne razdražimo z alkalnimi mili, priporočljiva so rahlo kisla (pH okrog 5,5) ali nevtralna glicerinska mila in oljne kopeli. Koža ne sme biti izsušena, po umivanju je potrebna dodatna nega z mazili, losjoni ali olji, ki preprečujejo izsušitev kože.

Za umivanje lasišča so v lekarni na voljo posebni šamponi, ki jih je potrebno uporabljati več tednov. Vprašajte za nasvet farmacevta v lekarni.

V določenih primerih tudi prehrambeni dodatki kot sta cink ali ribje olje z omega-3-nenasičenimi maščobnimi kislinami pozitivno vplivajo na potek bolezni, čeprav znanstveno potrjenih dokazov za to ni. Prehrambene in pivske navade so prav tako lahko pomembne. Nekateri poročajo, da rdeče vino poslabša, mediteranska hrana pa omili potek bolezni.

Bistvenega pomena je, da bolnik svojo bolezen pozna, se z njo sprijazni in po svojih močeh nanjo vpliva s primernim načinom življenja in s skrbno uporabo zdravil ob ponovnih zagonih bolezni.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.