Draga Klara, Vaginalno glivično vnetje je ena od najpogostejših okužb. Kar 75 odstotkov žensk se vsaj enkrat v življenju sreča z glivičnim vnetjem, od tega kar pri polovici pride do najmanj ene ponovitve. Za pravilno ukrepanje pri težavah s ponavljajočimi vaginalnimi vnetji je pomembno poznavanje normalne vaginalne flore in dejavnikov, ki vplivajo na njene spremembe. Zgornji del genitalnega trakta ima lastno zaščito pred okužbo. Sluznica izloča t.i. vaginalni izcedek s kislim pH (med 3,5 in 4,5) z laktobacili, je tekoč, brez vonja in je belkasto prozoren. Za vzdrževanje normalne vaginalne flore je pomembno vzdrževanje kislega pH (med 3,5 in 4,5), ki preprečuje razvoj različnih povzročiteljev vnetja. Najbolj pogoste so glivične vaginalne okužbe, ki jih povzroča kvasovka Candida albicans. Ta je v kislem pH del normalne vaginalne flore, pri kislinskem neravnovesju pa se prekomerno razraste. Kislinsko neravnovesje povzročijo številni dejavniki: zmanjšana telesna odpornost (stres, utrujenost),
glivična okužba spolnega partnerja,
uporaba mehanskih kontraceptivov in tamponov,
nošenje tesno oprijetih hlač, sintetičnega spodnjega perila,
uporaba dnevnih higienskih vložkov,
prehrana, ki vsebuje veliko oglikovih hidratov,
pomanjkljiva prehrana,
pretirana higiena imtimnih delov z alkalnimi sredstvi,
zdravljenje z antibiotoki, kortikosteroidi, radioterapija,
hormonske spremembe (nosečnost, menopavza, jemanje oralnih kontraceptivov),
kronična bolezenska stanja (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice, bolezni imunskega sistema).
Znaki, značilni za glivično vaginalno vnetje so:
srbečica in pekoč občutek zunanjega dela spolovila in nožnice,
vaginalni izcedek je obilen, gost in sirasto bel,
zunanji del spolovila je otečen in sluznica je pordela, občutljiva na dotik,
boleči spolni odnosi in boleče mokrenje.
Priporočam, da izvajaš preventivne ukrepe:
izogibaj se javnim kopališčem.
uporabljaj bombažne higienske vložke in bombažno spodnje perilo.
izogibaj se stresu oz. se ga nauči obvladovati.
Nega in samozdravljenje vaginalnega vnetja
Za umivanje zunanjega dela spolovila priporočam uporabo t.i. intimnega mila s kislim pH med 3,5 in 4,5 (Hygieia, Lactacyd Femina,...).
Med izdelki za vzdrževanje kislega pH so poleg Multigyn gela še vaginalna krema Vitagyn C, ki vsebuje mlečno kislino in učinkovito pomaga pri zdravljenju vnetja. Obnavlja in ohranja naravni pH v nožnici in pomaga pri razvoju naravne laktobakterijske flore. Na voljo so tudi globule Floragyn, ki vsebujejo mlečnokislinske bakterije in so zato namenjene vzpostaljanju in uravnavanju ravnovesja vaginalne flore.
Poskusiš lahko še z globulami Cicatridina, ki vsebuje hialuronsko kislino. Ima pomembno vlogo pri obnavljanjurazdražene in občutljive sluznice.
Za lajšanje znakov vnetja zunanjega dela spolovila je učinkovita krema Canesten. Kadar po 3 do 7 dneh ni izboljšanja, je potrebno obiskati zdravnika.
V lekarni je na voljo tudi izdelek Dida v obliki tablet in vsebuje cimetovo olje, katero skupaj z ostalimi snovmi pomaga v boju proti kandidi.
Med živili, ki pomagajo v boju proti kandidi, lahko vsakodnevno izbirate med stročnicami, zeleno zelenjavo, agrumi, sirotko in fermentiranimi mlečnimi izdelki. Prav tako priporočamo uživanje zelenega čaja in uporabo naslednjih začimb pri pripravi različnih jedi, npr.:origano, baziliko, zeleno, majaron, peteršilj, ingver, česen, čebulo. Ti nam pomagajozmanjševati vpliv v organizmu prisotne kandide. Glede na težave, ki si jih opisala, domnevam da je vnetje nožnice že zelo hudo in jih s samozdravljenjem ne boš mogla odpraviti. Toplo ti priporočam, da obiščeš ginekologa. Ta ti bo le pomagal, da boš odpravila trdovratno vnetje. Navadno zdravnik predpiše zdravila, ki jih brez recepta v lekarni ne bi dobila. Za zdravljenje z antimikotičnimi zdravili se odloči, ko ugotovi, za kakšno vrsto okužbe gre. Za lokalno zdravljenje so namenjene vaginalna krema, globule ali vaginalne tablete. Terapija navadno traja 1 do 3 dni. V Sloveniji so registrirana zdravila iz skupine imidazolov in sicer: klotrimazol (Canesten 1, Canesten 1/ Canesten, Canesten 3, Canesten 3/ Canesten), mikonazol in (Gyno-Daktarin), ekonazol (Ecalin). Njihovo delovanje je medsebojno primerljivo. Poleg antimikotičnega imajo tudi protibakterijsko delovanje. Znaki vaginalne okužbe izginejo že po nekaj dneh zdravljenja, uspešnost pa je med 80 in 90%. Delujejo lokalno v sluznici in se ne resorbirajo v kri, zato so neželeni učinki zelo redki. Tudi pri daljši uporabi se rezistenca na zdravilo ne razvije. Pri okužbah, ki se ponovijo večkrat na leto in zdravljenje z lokalnimi antimikotiki ni bilo uspešno, lahko zdravnik predpiše zdravilo za sistemsko zdravljenje glivičnega vnetja v obliki tablet. Največkrat gre za okužbe z vrstami Candida tropicalis ali Candida glabrata. Za sistemsko zdravljenje sta registrirani zdravili Diflucan in Diflazon z zdravilno učinkovino flukonazol. Glivic ni mogoče povsem odstraniti, zato se vnetje lahko ponovi. Priporočam ti, da prejeta zdravila pravilno in dosledno uporabljaš, ko pa bodo težave minile, pa še naprej izvajaš preventivne ukrepe, saj si lahko prihraniš veliko nevšečnosti, ki jih prinaša glivična okužba. Lep poletni pozdrav! Svetovala je: Mateja Cvirn Novak, mag. farm., spec. iz Lekarne Gregorčičeva
- Domov |
- Odgovori farmacevtov |
- mene pa zanima in sicer stara sm 14 in mam ze 1 leto nožnico rdečo in nevem kako bi upisala ucasih me ko lulam tut peče ampak sm zdele jedla neke tablete za mehur in je boljš!!in sicer ko mam menstruacijo mi iz nožnice pri lulanju pride tak neprijeten vonj k je res nagravžen in ful ardečo nožnico mam ali je lahk to posldica tega k mam zelo močno!!!uglavnm vsake tok časa se namažem tud s tee tree kremo ampak nevem ce je ravno prav k me poj peče neki časa pa mami sm ze pol leta nazaj rekla pa sva sli k zdravniku in mi je dal cenesten ampak ta krema ni pomagala !!!skrbime da je zmano kej ful narobe poleg tega pa nočem mami spet umenjat aja pa prosim ne priporočejete mi ginekologa!!!mislm da sm se premlada!!hvala ( klara, 2.7.2009 )
Članki o zdravju od A do Ž
- O zdravilih in njihovi uporabi
- Alergije in astma
- Bolezni krvi
- Bolezni ušes, nosu in grla
- Krčne žile in hemeroidi
- Lajšanje bolečin
- Ledvice in mehur
- Metabolizem in prebava
- Moške težave in spolnost
- Okrevanje po operaciji in skrb za pacienta
- Otroške bolezni
- Pljuča in dihalni sistem
- Prehlad in gripa
- Psihične motnje in spomin
- Rakave bolezni
- Sladkorna bolezen
- Srčno - žilne bolezni
- Ščitnične težave
- Težave s kožo, nohti in lasmi
- Težave z gibanjem
- Težave z očmi
- Zdravje ustne votline
- Ženske težave in spolnost
- Vse o zdravilnih rastlinah in eteričnih oljih
- Lekarne svetujemo
- Otroci in mamice
- Telesna pripravljenost
- Prepoznajte žuželke in njihove ugrize
- Spanje
- Tema meseca
Odgovori farmacevtov
- Alergije in astma
- Pljuča in dihalni sistem
- Bolezni krvi
- Bolezni ušes, nosu in grla
- Krčne žile in hemeroidi
- Lajšanje bolečin
- Ledvice in mehur
- Metabolizem in prebava
- Moške težave in spolnost
- Telesna pripravljenost
- Prehlad in gripa
- Psihične motnje
- Rakave bolezni
- Sladkorna bolezen
- Srčno - žilne bolezni
- Ščitnične težave
- Težave z gibanjem
- Zdravje ustne votline
- Ženske težave
- Otroci in dojenje
- Težave s kožo, nohti in lasmi
- Težave z očmi
- O zdravilih in njihovi uporabi
- Razno