Hvala, ker smo lahko del vaše praznične zgodbe! Želimo vam zdravja, sreče in čarobnih praznikov.

Mišični krči – da bo manj bolelo

Tanja Zorin mag. farm. spec. klin. farm.

Mišični krč pomeni nenadno mišično krčenje. Zajame posamezno  skeletno mišico ali njen del, lahko pa tudi manjšo skupino mišic. Največkrat prizadene  mišice spodnjih udov.

Do mišičnih krčev pride zaradi spontane nenormalne aktivnosti v živčnih končičih, ki oživčujejo mišico. Prvi znak mišičnega krča je nenadna ostra bolečina, ki traja od nekaj sekund do nekaj minut. Prizadeto mesto, po navadi so to meča, v tistem trenutku otrdi, bolečina pa nas običajno ohromi in prisili v mirovanje.

V nadaljevanju preberite:

Kaj storiti, ko se pojavi mišični krč?

Prizadeto mesto je v trenutku, ko nas zagrabi krč, najbolje začeti nežno masirati. Mišico poskušamo nežno raztegniti v nasprotni smeri krča, bolečino pa lahko poskusimo omiliti tudi s hladnim obkladkom (ledeni obkladek na mestu krča pustimo največ  10 minut). Če krč kljub temu ne popusti, nadaljujemo z raztegovanjem mišice. Ko krč mine, še nekaj časa mirujemo, saj se bo le na ta način mišica dokončno sprostila.

Raztegovanje mišic, če masaža in obkladki ne pomagajo
Raztegovanje mišic, če masaža in obkladki ne pomagajo

Vzroki za pojav mišičnih krčev

Najpogosteje so to utrujenost mišic med ali po telesni aktivnosti, krčne žile, ki poleg močnih krčev povzročajo tudi oteklost in občutek težkih nog, anatomske nepravilnosti stopal, povečana telesna teža, hormonske motnje, ledvična obolenja, obolenja ščitnice in multipla skleroza, jemanje določenih zdravil (diuretikov, kontracepcijskih tabletk in statinov), motnje cirkulacije, dehidracija in neravnovesje elektrolitov (magnezija, kalcija, natrija in kalija), do katerega lahko pride med športno aktivnostjo, enostranska hranilno revna prehrana, v kateri primanjkujejo predvsem kalcij in kalij ter vitamini B1, B5 in E ter obrabne spremembe hrbtenice in vnetje živca nervus ishiadicusa.

Ali je ob pojavu mišičnega krča nujen obisk zdravnika?

Občasni mišični krči so sicer zelo neprijetni, a načeloma nenevarni. Z zdravnikom se posvetujemo  le, če bolečina na prizadetem mestu ne izgine tudi po nekaj dneh. Zdravnik bo odločil ali potrebujemo  protibolečinska ali protivnetna zdravila.

V nekaterih primerih pa je obisk zdravnika nujen…

Z obiskom zdravnika ne odlašajmo, če imamo  občutek, da nas krč prijemlje v mišicah prsnega koša, če zaznavamo otopelost v okončini oziroma se bolečina širi navzdol po okončinah, če so mišični krči del našega vsakdana, če se zaradi mišičnih krčev zbujamo ponoči in motijo naš spanec.

Ali krče lahko preprečimo?

Krče, ki so povezani z utrujenostjo mišic, običajno lahko preprečimo z zmanjšanjem intenzivnosti vadbe. Če tega ne moremo ali ne želimo storiti, je priporočljivo, da se pred izvajanjem hudih telesnih naporov dobro in predvsem pravilno ogrejemo, po zaključku vadbe pa mišice dobro raztegnemo. Vedno poskrbimo za elektrolitsko ravnovesje v telesu in s tem zmanjšamo možnost nastanka mišičnih krčev.

Ob elektrolitskem neravnovesju nam je lahko v veliko pomoč tudi ustrezna prehrana. V svoj jedilnik  vnesemo banane, mleko, jogurte, rumenjak, meso, žitne kalčke, listnato zelenjavo in izdelke iz posnetega mleka. Piti moramo veliko vode, bolje mineralne(Donat),  uživati  čim več sadja in zelenjave, saj bomo tako v telo vnesli veliko kalija. Prehranska dopolnila naj vsebujejo  magnezij, kalcij in kalij ter vitamine B1, B5 in E. Mišične krče odlično sproščata   lipovo cvetje in medena detelja v obliki čaja.

Samozdravljenje pri utrujenosti mišic

Pomembno je ogrevanje mišic pred telesno aktivnostjo z različnimi grelnimi mazili oz. geli (kafra,kapsaicin), raztezne vaje po določeni telesni aktivnosti, uporaba hladilnih gelov (vsebujejo mentol, metilsalicilat, eterična olja smreke, bora,evkalipta). Svetuje se tudi uporaba  protivnetnih zdravil (diklofenak) za lokalno uporabo ali pa gel z izvlečkom arnike.

Sama eterična olja za lajšanje bolečin ob krčih lahko  vtiramo ali pa jih dodajamo kopelim. V ta namen uporabljamo sivkino olje ter eterična olja evkalipta, bora, vrtnega timijana, brina.

šprtni pripomočki za telovadbo

Vzrok za mišične krče so pogosto krčne žile

Eden od verjetnejših razlogov za nastanek krčnih žil so šibke venske stene, ki se razširijo zaradi povečanega pritiska krvi v venah nog, ko stojimo. Pod pritiskom krvi popuščajo in tudi zaklopke ne morejo več dobro tesniti. Krčne žile ne izbirajo med spoloma in se ne ozirajo vedno na starost

Nezdravljene krčne žile ali varice sčasoma začnejo povzročati nelagodje: srbenje, zbadanje, občutek težkih nog, pekoče bolečine, nočne krče in nemirne noge. Le-to pa poslabšajo toplota, dolgo stanje na mestu, alkohol, ženski spolni hormoni, nosečnost, nikotin itn.

nosečniški trebušček okrašen s čeveljci v rokah nosečnice
Mišični krči – pogost izziv v času nosečnost

Samozdravljenje

  • pri težavah s krčnimi žilami: Svetujemo uporabo heparinskih gelov, gelov z izvlečki divjega kostanja, ki preprečujejo nastanek krčev in v primeru krča hitrejšo regeneracijo. Osebam s krčnimi žilami priporočamo jemanje pripravkov z bioflavonoidi, ki povečajo elastičnost ven, zavirajo vnetne procese v venski zaklopki in v venski steni ter delujejo na prepustnost kapilar. Tako ščitijo mikroobtok in zmanjšajo tveganje za edem ter posledično nastaja manj krčev
  • pri motnjah cirkulacije: Cirkulacijo lahko izboljšamo z uporabo grelnih mazil, priporočamo  pa tudi uživanje izvlečka ginka, ki širi žile, izboljša prekrvavitev in s tem pri teh  osebah preprečuje  krče.

Nadomeščanje vitaminov in mineralov ob težavah s krči

Ob mišičnih krčih se priporoča dodajanje magnezija in kalcija v razmerju 2:1. Kalcija ob ustrezni mešani prehrani dobimo dovolj, magnezij pa je potrebno dodajati  predvsem pri starejših, ko se zmanjša sposobnost nadomeščanja magnezija iz tkiv.

Zelo pomembno je dodajanje antioksidantov (vitamin E, C), saj izničijo učinek prostih radikalov, ki nastanejo tekom športne aktivnosti. Svetujemo dodatek vitaminov  skupine B: B2, B3, B5, B6, B9 in B12 prispevajo k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti, B1, B3, B6, B7, B9 in B12 prispevajo k normalnemu psihološkemu delovanju.

Z ustreznim nadomeščanjem vitaminov in mineralov preprečujemo zakisanost telesa in s tem povečujemo telesno zmogljivost, vzdržljivost in hitro regeneracijo po športni aktivnosti.

Kakšen pa je pomen magnezija?

Je eden od najpomembnejših mineralov za naše dobro počutje. Kar 60 % ga je v kosteh, 30 % pa v skeletnih mišicah in srčni mišici. Podpira delovanje več kot 300 encimov ter je vključen v procese nastajanja in porabe energije. Potreben je tudi za normalno delovanje vseh glavnih sistemov organov, zlasti živčevja, srca in žilja, reproduktivnih organov, sečil in vezivnih tkiv.

Za nezadostno preskrbljenost z magnezijem je poleg neustrezne oziroma neuravnotežene prehrane eden od glavnih vzrokov stres. V stresnih situacijah se raven stresnih hormonov (kortizola, adrenalina, noradrenalina) zviša, to pa močno vpliva tudi na povečano izločanje magnezija iz celic. Tako je tipičen primer posameznika, ki mu primanjkuje magnezija, oseba, ki je utrujena, izčrpana in pod stresom. Ob hkratni telesni dejavnosti pa se potrebe po magneziju povečajo, saj se magnezij in drugi elektroliti z znojem in urinom pospešeno izločajo. Težave, ki jih imamo zaradi pomanjkanja magnezija, se zaradi tega lahko celo poslabšajo.

K pomanjkanju magnezija lahko prispevajo neuravnotežena prehrana, tudi različne diete in neustrezna, predelana hrana. Potrebe po magneziju so pri mladostnikih in mlajših odraslih lahko večje, pri starejših pa se ne zmanjšajo, ampak ostanejo enake.

Telo magnezija ne more tvoriti samo, zato moramo z zadostnim vnosom poskrbeti, da mu ga ne začne primanjkovati. Priporočeni dnevni odmerek magnezija za odrasle znaša 375 mg

Magnezij lahko uživamo v obliki mineralne vode Donat (3-4dcl dnevno), šumečih tablet, praškov, držati pa se moramo priporočenega dnevnega odmerka. Priporoča pa se kombinacije z B vitamini.

Ob koncu v premislek…

Ljudje smo ustvarjeni za gibanje, ki izrazito ugodno vpliva na zdravje ter telesno in duševno zmogljivost. S pravilnim pristopom k gibanju (ogrevanjem), razteznimi vajami po koncu le tega, ustrezno prehrano in  nadomeščanjem izgubljenih elektrolitov bomo preprečili nastanek neprijetnih mišičnih krčev ter  uživali v radosti gibanja.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.