Najpogostejši vzrok srbečice zadnjika je glivična okužba s kandido, ki povzroča rdečico in luščenje kože v okolici zadnjika.
Lahko je tudi posledica neustrezne osebne higiene, hemoroidov ali glist.
Lahko pa to povzroča alergična reakcija, npr: milo. Po vsakipotrebi se umijte s tekočim aseptičnim milom, imejte vsak dan sveže spodnje perilo.
Namesto mazila Diprogenta lahko uporabite mazilo Modolex, ki zmanjšuje otekline pri hemoroidih, poleg tega pa zmanjšuje tudi občutek za bolečino in srbečico.
Za domačo uporabo si lahko pripravite sedečo kopel s hrastovim lubjem. Pri tem so najpomembnejše čreslovine, ki delujejo na kožo tako, da jo strojijo. Za pripravo kopeli ali obkladkov, moramo hrastovo lubje prekuhati. Zvrhano jedilno žlico skorje prelijemo s pol litra mrzle vode, in ko zavre, kuhamo vsaj10 minut. Dobimo rjavo brozgo, ki jo še nekoliko razredčimo in ohladimo na sobno temperaturo. Nato precedimo in v tekočino namočimo gazo, jo narahlo ožmemo in še vlažno položimo na prizadeto mesto. Hladen obkladek menjamo vsakih 20 minut.
Če pa vas srbi ponoči, to tudi lahko povzročijo gliste podančice. Samice podančic ponoči zlezejo iz črevesja in ležejo mikroskopsko majhna jajčeca okoli zadnjične odprtine. To povzroča srbenje, s praskanjem pa pridejo jajčeca za nohte in se preko ust spet prenesejo v črevo. Podančice so vidne v blatu kot dva milimetra dolgi odrezani koščki vrvice, ki se premikajo. Pri tem to stanje lahko spremljajo bolečine v trebuhu, kolike, napenjanje in občasno tudi driske. Zato je pomembno, da se o teh težavah pogovorite z vašim zdravnikom.
Svetoval vam je: Boris Jagodič, mag.farm. iz Lekarne Gregorčičeva