Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Osteoporoza

Sonja Rupret, mag. farm., spec.

Čudovita knjižica, ki jo je izdalo Slovensko osteološko društvo, z naslovom Vse kar moram vedeti o osteoporozi, je bila izdana z namenom seznaniti vse prizadete s to “tiho” boleznijo. Ker lahko to bolezen tudi preprečimo, če smo o njej malo bolj poučeni in zato tudi pravočasno ukrepamo, se mi zdi prav, da o tem napišem nekaj več tudi za širšo množico  ljudi, ki jim knjižica ni dostopna.

Spoznali boste nekaj osnovnih dejstev o tej bolezni sodobnega časa, napotki pa naj bi vam pomagali o tem razmišljati že prej, da za osteoporozo sploh ne bi zboleli. Prav pri tej bolezni namreč prej nič ne “boli”, a ko pride do zloma, je osteoporoza že tu.

 

Vedite, da je zdravje vaših kosti predvsem v vaših rokah. Boj za zdrave kosti se začne v otroštvu in traja vse življenje!

 

V nadaljevanju preberite:

 

Osteo-poroza

Dobesedno pomeni porozno kost, zaradi česar postane kost bolj občutljiva in lomljiva. Do tega pride, ker se kosti tekom življenja ves čas prenavljajo. Ko rastemo, se kosti “gradijo” hitreje kot razgrajujejo, po 40. letu pa postane ta proces postopoma obraten. Kostna masa se počasi izgublja, nadomeščanje nove pa je po naravni poti počasnejše, še toliko bolj pa, če kosti v mladosti z rastjo niso dosegle največje mase.

Kost je živ organ, sestavljen iz beljakovinskega ogrodja, v katerega se nalagata kalcij in fosfati.

Kaj privede do osteoporoze?

Vseh vzrokov še ne poznamo, a vemo, da hitreje zanjo zbolijo ženske v prvih letih po menopavzi, ko se kostna masa hitreje izgublja. Dejavniki, ki tudi vplivajo na obolevnost za osteoporozo so še:

  • Spol (ženske)
  • Starost (starejši)
  • Telesna teža (nižja)
  • Struktura kosti (drobne)
  • Sorodniki z osteoporozo
  • Menopavza pred 45. letom
  • Prehrana (manj kalcija, vit.D, preveč beljakovin in soli)
  • Nezdrav življenjski slog (premalo gibanja, kajenje, preveč alkoholnih pijač)
  • Zdravila (dolgotrajno zdravljenje z glukokortikoidi, nekateri antiepileptiki, nekatera imunosupresivna zdravila).

Velikokrat je beseda tudi o sekundarni osteoporozi. Taka diagnoza pomeni, da je osteoporoza samo spremljevalka druge, osnovne bolezni. V takem primeru poteka zdravljenje tudi osnovne bolezni, z njeno ozdravitvijo pa običajno tudi osteoporoza izgine.

Kako lahko osteoporozo ugotovimo?

Zelo pomembno je pravočasno ugotoviti, ali ste nagnjeni k razvoju osteoporoze in tudi, ali jo morda že imate. Potrebno je le izmeriti kostno gostoto s posebno napravo, kar je opravljeno v nekaj minutah in je neboleče. Meritve opravljajo kar v 29 centrih po vsej Sloveniji, natančneje pa vas bo usmeril vaš osebni zdravnik. Za prvi pregled ste samoplačnik.

Ali lahko osteoporozo preprečimo?

Lahko. Pomembno je, da v čim večji meri upoštevamo štiri osnovna priporočila strokovnjakov:

  • uravnoteženo prehranjevanje (hrana, obogatena s kalcijem in vit.D),
  • redna telesna dejavnost (› skica),
  • opustitev kajenja in prekomernega uživanja alkoholnih pijač,
  • pravočasna kontrola kostne gostote in kar najhitrejše ukrepanje.

 

Kalcij

Dnevne potrebe:

  • 1 - 10 let: 800 - 1200 mg/dan
  • 11 - 24 let: 1200 - 1500 mg/dan
  • 25 - 50 let: 1000 mg/dan
  • nosečnost in dojenje: 1200 - 1500 mg/ dan
  • Nad 50 let - ženske: 1500 mg/dan
  • 50 - 64 let - moški: 1000 mg/dan
  • Nad 65 let - moški: 1500 mg/dan

 

Kalcij v prehrani

Kalcij je nujno potreben za obnovo kosti in še za nekatere druge procese v našem organizmu, kot so delovanje mišic, živcev in srca. Če ga s hrano ne vnesemo dovolj, je organizem tisti, ki ga priskrbi iz zalog, torej iz kosti, kar pomeni zmanjšanje kostne gostote in že tveganje za nastanek osteoporoze.

Najbolj preprosto in naravno je, da zaužijemo dovolj kalcija in vitamina D s hrano. Kalcija je največ v mleku (1 dcl polnomastnega ali posnetega mleka vsebuje 120 mg kalcija) in  mlečnih pripravkih, še največ pa v trdih sirih (parmezan, ementalec, edamec vsebujejo do 1000 mg kacija v 100 g). Tudi zelena listnata zelenjava ga ima (špinača, zelje, fižol).

 

Zanimiv podatek
Raziskave so pokazale (celjska regija), da le 12% osnovnošolcev in srednješolcev dnevno zaužije dovolj kalcija za rast in razvoj, kar je velika škoda, ki pa se bo z vsemi posledicami najverjetneje odrazila šele po 50. letu starosti.

 

Dejavniki izločanja kalcija iz telesa

  • Redno in obilnejše uživanje beljakovinske in slane hrane  tvori v telesu kislo okolje in poveča izločanje kalcija s sečem (skuta, siri),
  • prav tako deluje tudi čezmerno pitje kave,
  • Alkohol neposredno okvarja celice, ki gradijo kost,
  • Kajenje spodbuja izgubo kostne mase in spreminja presnovo hormona estradiola do neaktivne oblike, kar povzroči zgodnejšo menopavzo in hitrejše izgubljanje kotne mase.

 

Kalcij kot pripravek v tabletah

Vseh potreb po kalciju vedno ne moremo nadomestiti s hrano, a si lahko pomagamo s kalcijem v široki paleti farmacevtskih pripravkov v obliki tablet , šumečih tablet in raztopin za uživanje. Pomembno je, v kakšni obliki je kalcij vgrajen v te pripravke. Najlažje se kalcij vsrka iz črevesa v kri v obliki soli organskih kislin (citrat, glukonat), slabše pa v obliki karbonata. Pomemben podatek na škatlici je vsebnost  ioniziranega (čistega) kalcija. Ta količina kalcija namreč vstopa v proces vsrkavanja iz črevesa v kri, s krvjo pa do svojega cilja.

Kako kalcijeve pripravke jemljemo?

Šumeče tablete raztopimo v kozarcu vode in spijemo po kosilu in/ali večerji, tableto kalcijevega karbonata pa raztopimo v kozarcu tople vode, dodamo malo kisa ali pa raztopimo tableto v sveže stisnjenem pomarančnem soku (stoji naj vsaj pol ure) in spijemo zvečer.

Če imate težave z želodcem, vzemite pripavek kalcija med jedjo.

Komu kalcijevih pripravkov ne priporočamo?

Bolnikom z ledvičnimi kamni in drugimi okvarami ledvic, tistim pa, ki ste ledvične kamne že imeli, svetujemo pogovor z osebnim zdravnikom.

Prav tako ne priporočamo jemanja večjih odmerkov kalcija, kar bi pomenilo več kot 2000 mg ioniziranega kalcija na dan ali večkrat na dan več kot 500 mg ioniziranega kalcija. Vemo namreč, da se iz črevesa lahko naenkrat vsrka le do 500 mg čistega kalcija.

 

Kalcij se vgrajuje v kosti le s pomočjo vitamina D

Kalcij prehaja iz črevesa v kri in nato v kosti le ob prisotnosti vitamina D. Za uspešno preprečevanje in zdravljenje osteoporoze je torej nujno potrebno zagotoviti tudi redni vnos tega vitamina, ki sicer nastaja v koži, ki smo jo izpostavili sončnim žarkom. Če vsaj štirikrat na teden izpostavimo roke in obraz sončnim žarkom, je to že dovolj, da se v koži ustvari potrebni vitamin D. Pridobimo pa ga lahko tudi s hrano (mlečni pripravki, jajčni rumenjak, jetra, morske ribe) in vitaminskimi pripravki, kar je morda dobra rešitev za zimske dni. Dodajanje vitamina D v obliki zdravilnih pripravkov (na zdravniški recept) pa poteka le v skladu s slovenskimi smernicami za zdravljenje osteoporoze.

 

POMEMBNO!
Če hkrati uživate zdravilni pripravek vitamina D (npr. Plivit D3 kapljice, AD3 kapljice, Alpha D3 kapsule) in multivitaminski pripravek kot prehransko dopolnilo, preverite, ali slednji pripravek vsebuje tudi vitamin D. V tej kombinaciji lahko pride do predoziranja, prav tako ni primerno sočasno uživanje vitamina A in D v večjih odmerkih, saj lahko nastopi ravno nasproten učinek željenemu. Poveča se razgradnja kosti in hkrati zmanjša obnavljanje kosti.

Narisan sonce v pesku
Kalcij prehaja iz črevesa v kri in nato v kosti le ob prisotnosti vitamina D

 

Za zdravo obnovo kosti še dva vitamina in dva minerala

Morda niste vedeli, da imajo svoj vpliv na tvorbo in obnovo kosti tudi kalij, magnezij ter vitamina C in K.

  • Kalij zmanjšuje izločanje kalcija s sečem in skrbi za alkalno okolje,
  • magnezij je potreben za aktivacijo vitamina D ter za sproščanje in delovanje hormonov,
  • vitamin C je potreben pri tvorbi beljakovinskega dela kosti (pro-kolagena),
  • vitamin K je potreben za nastanek nekolagenskih kostnih beljakovin.

 

Redna telesna dejavnost

Aktivno gibanje je pomembno za gradnjo in vzdrževanje močnih kosti in mišic skozi celo življenje. V preventivi in med zdravljenjem osteoporoze se zelo priporočajo dejavnosti, pri katerih kosti in mišice izkoriščajo težnost in protitežnost (hoja, tek, ples, igre z žogo, aerobika, vaje z utežmi, fitness naprave ipd).

Najbolj smiselno je sistematične telesne aktivnosti razporediti na več dni v tednu po 30 do 60 minut minut, hojo pa vsak dan.

 

Zdravila pri osteoporozi

Osteoporoze ne moremo dokončno pozdraviti, a z ustreznimi zdravili upočasnimo ali zaustavimo njeno napredovanje, izboljšamo kvaliteto preostalih kosti in preprečujemo zlome.

Zdravilom, ki jih praviloma jemljemo več let, dodajamo še po potrebi vitamin D, K, kalcij in magnezij.

Gre za dve pomembni skupini zdravil. Skupina difosfonatov, estrogenov (nadomestno hormonsko zdravljenje z široko paleto hormonskih pripravkov), raloksifena in kalcitonina, je najbolj razširjena. Ta zdravila zavirajo razgradnjo kosti. Druga skupina vzpodbuja tvorjenje nove kosti (teriparatid), novo zdravilo pa je stroncij, ki zavira kostno razgradnjo in hkrati vzpodbuja izgradnjo nove kosti.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.