Izkoristite 5% *popust na celoten nakup do 31.12.2024 KODA: hvalakersi5 *popust ne velja za zdravila

Potovalna driska

Mateja Kadilnik mag. farm., spec. klin. farm.

Potovalna driska se pojavi nenadno, lahko med potovanjem ali kmalu po prihodu domov (lahko tudi več dni po prihodu).

Drisko lahko spremljajo krči, slabost, bruhanje, vročina, glavobol ter občutek šibkosti. Navadno izzveni po treh do petih dneh, tudi brez zdravljenja. Samozdravljenje potovalne driske je priporočljivo le kratek čas, največ dva – tri dni. Če driska v tem času ne izzveni, je potreben posvet z zdravnikom.

Čeprav nas v turističnih agencijah pogosto opozarjajo, da moramo biti pazljivi pri uživanju hrane, predvsem kadar potujemo v države z nizkim življenjskim standardom (v Severno in subsaharsko Afriko, Indijo, jugovzhodno Azijo, Južno Ameriko, Mehiko in na Karibske otoke, pa so raziskave pokazale, da le 2–5 % potnikov na potovanju strogo upošteva priporočila glede prehrane. Drisko ima tako po statističnih podatkih od 20 do 50 % potnikov, ki potujejo po svetu, predvsem v že omenjene države. Kar vsak tretji bolnik ima tako hude težave (driska, krči, povišana temperatura), da je v času driske vezan na ležanje v postelji, 40 % pa jih je prisiljenih spremeniti potek potovanja.

Na območjih z neurejeno kanalizacijo in vodovodom ter nizko stopnjo osebne higiene se okužba, ki je vzrok za drisko, prenaša s hrano, onesnaženo vodo in rokami v organizem zdravega človeka. Pomembni prenašalci črevesnih okužb so tudi insekti, predvsem na odprtih tržnicah. Veliko bolezni pa se prenaša z okuženo vodo; poleg pitja je nevarno tudi kopanje v rekah, jezerih, ki so lahko okuženi z različnimi povzročitelji nalezljivih bolezni (virusi, bakterijami, paraziti, glivicami). Varno je le kopanje v kopalnih bazenih s klorirano vodo ter kopanje v morju.

 

Ne pozabite!

Na potovanjih v države, kjer je pojav driske pri tujcih pogost, pijte le ustekleničeno vodo.
Pazite na higieno rok.
Izogibajte se hrani, ki bi bila lahko okužena.
V primeru driske pijte zadosti tekočine.
Če driska traja več kot 48 ur, obiščite zdravnika!

 

Kapljica pitne vode
Kapljica pitne vode

 

 

Kaj je dobro upoštevati pri izbiri hrane, da se izognemo potovalni driski?

  • Nevarno je uživanje nepasteriziranih mlečnih izdelkov, surove hrane in sadja, ki ni v lupini, jedi, ki so pripravljene s surovimi in ne dovolj kuhanimi jajci (omake, prelivi, slaščice).
  • Izogibajte se uživanju školjk, na ulici pripravljene hrane ter raznih slaščic.
  • Če sveže sadje in zelenjava nista dovolj dobro oprana z neoporečno pitno vodo, sta lahko vir nevarnih okužb.
  • Priporočljiva je dosledna uporaba ustekleničene vode, pri čemer moramo biti pozorni na to, da je steklenica originalno zaprta. Strogo se izogibajte pitju vode iz vodovodnega omrežja, vodnjakov, studencev in drugih vodnih virov, saj so ti vir raznih okužb. Led v pijači je varen samo, če je bil narejen iz higiensko neoporečne pitne vode, zato se ga raje izogibajte. Tudi za umivanje zob uporabljajte ustekleničeno vodo. V državah, kjer je pojav driske pogost, velja splošno opozorilo za tujce: »Skuhaj, olupi ali pusti.«.
  • Izredno pomembna je tudi higiena rok, za kar se priporoča uporaba neoporečne pitne vode ter dezinfekcijskih robčkov, da se izognemo prenosu bakterij z rok v prebavni sistem.
  • Čeprav se pitje alkoholnih pijač odsvetuje, saj lahko škodujejo zdravju, pa se v državah z nizkim življenjskim standardom zdravim odraslim kljub temu priporoča občasno zmerno pitje žganih pijač, lahko tudi kokakole, za dezinfekcijo ustne votline in prebavil.

 

Kako ravnati v primeru driske na potovanju?

Večina potovalnih drisk sicer mine hitro brez posebnega zdravljenja, toda lahko vam popolnoma pokvari počitnice. Zato je smiselno že pred odhodom v države s slovesom pojavljanja drisk preventivno uživati probiotike, saj so raziskave pokazale, da je tako manj možnosti za pojav driske. Večinoma pa tega ne naredimo, zato je treba pri driski, ki nas lahko doleti na potovanju, najprej poskrbeti, da preprečimo dehidracijo organizma. Potrebno je zadostno uživanje neoporečne vode, po možnosti z dodatkom rehidracijske soli. Tudi če drisko že imamo, so lahko v pomoč pripravki, ki vsebujejo mlečnokislinske bakterije. Če driska ne mine v dveh dneh ali so težave zelo hude, moramo poiskati pomoč zdravnika. Zavedati se namreč moramo, da gre pri potovalni driski kar v 85% za drisko zaradi bakterijske okužbe, zato je pri hujših oblikah potrebno antibiotično zdravljenje.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.