Hvala, ker smo lahko del vaše praznične zgodbe! Želimo vam zdravja, sreče in čarobnih praznikov.

Pozdravljeni, moj dolgotrajni problem je močan, vsakodnevni ustni zadah in okus po gnilobi.Zaradi službe, ki jo opravljam, me ta zadeva že počasi spravlja v obup. Redno skrbim za ustno higieno, zobe ščetkam, uporabljam medzobno ščetko, nitko, strgalo za jezik, zobozdravnik ne vidi problema pri zobeh, ker nimam kariesa, sem brez mostičkov in drugih zadev, skratka, imam lepe bele zobe, letno si dam očistit tudi zobni kamen. Zdravnica me je napotila na pregled želodca in na ORL, a kljub vsemu tukaj ni bilo ugotovljenega vzroka za moj problem. Kje bi še lahko tičal problem? Ko poližem žličko in jo povoham, ta smrdi po gnilobi. Bi lahko bil morda problem v slini? Bi bili mogoče izdelki Bioxtra rešitev za moj problem, bi ustni zadah zatiralo jemanje Klorofila, kako se naj tega rešim, kaj mi predlagate, svetujete? Hvala za odgovor. (jasmina, 1. 7. 2014)  

Pozdravljena, ga. Jasmina!

Problem, ki ga vi opisujete je zelo pogost pri večini ljudi, vendar se ga ne zavedajo.
Ker ste bili že na več preiskavah in niste našli drugega vzroka, je najverjetneje  težava, ki jo opsujete vi halitoza (kronični ustni zadah). Slab zadah iz ust ima lahko več vzrokov:
bakterije v ustih, želodcu ali črevesju,
počasno delovanja črevesja (zaradi tega hrana gnije in predstavlja vir hrane za črevesne bakterije),
vnetje sinusov in grla,
porušeno ravnovesje črevesnih bakterij.

V veliki večini (približno 80 do 85 odstotno) ustni zadah ni sistemskega izvora, ampak je povezan neposredno z ustno votlino in bakterijami. Torej je naprej treba skrbeti za odlično ustno higieno. Poleg zobne ščetke, zobne nitke in medzobnih ščetkic ne smemo pozabiti na strgalo jezika. Prav ta predel je v večini primerov glavni krivec za ustni zadah. Pomagate si lahko s strgalom za jezik TePe. S strgalom temeljito očistite cel jezik, sezite čim dlje nazaj proti korenu (pazite, da vas ne začne siliti na bruhanje oziroma da se ne začnete dušiti), gornjo, hrapavo površino z bolj energičnimi, spodnjo, mehko pa z bolj nežnimi gibi.

Skratka, poskrbeti moramo, da zmanjšamo koncentracijo bakterij (predvsem gramnegativnih). Te namreč pri presnovi izločajo žveplove in dušikove spojine, ki imajo vonj po gnilih jajcih. Zato je priporočljiva še uporaba ustne vode s klorheksidinom. Na tak način lahko najbolje preprečimo ali uničimo rast oz. prisotnost omenjenih bakterij (bakteriostatični in baktericidni učinek).

Neprijeten vonj, ki izvira iz bakterij v požiralniku in želodcu pa lahko rešujete s kapsulami Air-lift oziroma Air-lift produkti.
Klorofil, za katerega me sprašujete, bo izboljšal prebavo, nase vezal žveplove spojine in na tako pomagal nevtralizirati vonj. Če je težava vašega neprijetnega zadaha v tem, vam bo seveda pomagal.

Pri odpravi težave si najprej pomagamo sami, če ne gre, vam bodo v pomoč vaš zobozdravnik, nato specialisti za bolezni ušes, nosu in grla, prebavil in pljuč, endokrinolog, nefrolog ali celo psihiater.

Upam, da boste težavo čimprej odpravili. Lep počitniški pozdrav!


Svetovala je: Petra Vezjak mag.farm. iz Lekarne Zreče
Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.