Hvala, ker smo lahko del vaše praznične zgodbe! Želimo vam zdravja, sreče in čarobnih praznikov.

Prebavne težave

Andreja Hohler, mag. farm., spec.

Pogosta črevesna težava v vseh starostnih obdobjih je driska ali diareja (iz grških besed "dia - skozi" in "rhein - teči"). Hipokratova definicija izpred 2000 let, da je to "pogosto odvajanje tekoče fekalne vsebine", velja še danes.

Driska je najpogosteje posledica virusnih, bakterijskih, glivičnih ali parazitarnih okužb črevesja. Značilno je pogosto iztrebljanje večjega volumna tekočega blata.

Spremlja jo lahko:

  • slabost,
  • trebušni krči,
  • bruhanje,
  • povišana temperatura.

Preden vam farmacevti v lekarnah svetujemo, skušamo ugotoviti, ali so bolezenski znaki taki, da jih lahko rešite sami z zdravili, ki so na voljo brez recepta, ali je potrebno obiskati zdravnika. Zaupati nam morate starost obolelega, koliko časa že trajajo težave, kako pogosto je odvajanje tekočega blata, ali so prisotne še drugi znaki npr. povišana telesna temperatura, krči, ali ima drisko še kateri družinski član.  

 

Kaj lahko pri akutni driski storite sami?

Posledica akutne driske je lahko dehidracija ali izsušenost organizma zaradi izgube vode in mineralov iz telesa. To se prepreči s pitjem  glukozno-elektrolitske mešanice, ki je na voljo v lekarni brez recepta. Vsebino vrečke je potrebno raztopiti v predpisani količini (2 dcl ali 1L) prekuhane pitne vode ali čaja. Vsak dan se pripravi svežo raztopino in se jo hrani v hladilniku.  V prvih štirih urah se raztopino pije pogosto.

Dodatno se naj pije čaj pripravljen iz suhih plodov borovnic. Pravi čaj (ruski, indijski) je primeren le za odrasle, medtem ko ga otroci naj ne uživajo zaradi vsebovanega kofeina. V lekarni vam je na voljo že pripravljena čajna mešanica proti driski, ki ga lahko pijejo tudi otroci.

Priporočam vam še uživanje kapsul z mlečnokislinskimi bakterijami, ki normalizirajo črevesno floro. Primerne so za dojenčke, otroke in odrasle. Ne smejo  jih jemati ljudje, ki so preobčutljivi za mlečne izdelke.

Medicinsko oglje (na voljo v obliki tablet ali prahu) ima sposobnost vezave strupov in plinov. Uporablja se pri zastrupitvah s hrano (posledica je pogosto driska) in se jemlje največ štiri dni. Blato obarva črno in se ne sme jemati skupaj z drugimi zdravili.

Novejša priporočila o prehrani med akutno drisko poudarjajo pomen takojšnjega uživanja uravnotežene, energetsko bogate in lahko prebavljive hrane. To so ogljikovi hidrati npr. riž, krompir, prepečenec, banane in takoj nato zelenjavo in kuhano meso. Izogibati se je potrebno le presladke (pecivo, sokovi), ostro začinjene in mastne hrane, kave, alkohola. Zdravnika obiščite, če se stanje kljub upoštevanju nasvetov ne izboljša v dveh dneh!    

 

Driska pri otrocih

Otroci se zaradi driske hitro izsušijo, zato je:

  • nujno pogosto pitje tekočine z dodatkom mineralov (raztopino rehidracijske soli, šipkov ali borovničev čaj),
  • primerna prehrana in
  • jemanje probiotičnih kapsul.

Driska dojenčkov zahteva obisk pri zdravniku! Omeniti velja, da naj mamica dojenja ne prekinja; če otroka hranite z nadomestki materinega mleka, ga v času driske zamenjajte s posebno formulo.   

 

Kako drisko preprečimo?

  • Možnost pojava driske lahko zmanjšamo z natančno osebno higieno, zlasti rok, in s higieno sanitarij.
  • Nujno je ustrezno ravnanje z živili (pravilno odtajanje, kuhanje, shranjevanje). "Problematična" živila so jajca, meso in mesni izdelki, slaščice, školjke, morski sadeži, mleko.
  • Čista naj bo vsa posoda in jedilni pribor.
  • Posebna priporočila veljajo za popotnike v tropske kraje.

 

Ali zdravila lahko povzročijo drisko?

Zdravila (predvsem nekatere vrste antibiotikov) lahko porušijo normalno črevesno floro. Pojavijo se prebavne motnje, kot so napetost v trebuhu, krči in tudi driska. Temu se izognete s pravilnim jemanjem zdravil. Zato nujno upoštevajte navodilo farmacevta, ki vam ob izdaji zdravila pove, kdaj ga morate vzeti. Z jemanjem zdravila med jedjo ali po jedi bo neprijetnih težav manj. 

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.