Hvala, ker smo lahko del vaše praznične zgodbe! Želimo vam zdravja, sreče in čarobnih praznikov.

Predstavitev lekarniških kognitivnih storitev

mag. Katarina Ogrinc

Magister farmacije je najlažje dostopen zdravstveni delavec, ki premore največ znanja s področja zdravil. Njegova vloga se je skozi čas spreminjala, razvijala – od tradicionalne oskrbe z zdravili do sodobne, svetovalne vloge, ki je čedalje bolj prepoznana, iskana in priznana med pacienti in drugimi zdravstvenimi delavci.

V nadaljevanju bomo predstavili različne storitve, ki so dostopne v lekarniških enotah zavoda Celjske lekarne in ostale dejavnosti lekarniških farmacevtov, ki na različne načine prispevajo h krepitvi javnega zdravja.

V nadaljevanju preberite:

Osebna kartica zdravil (OKZ)

Izdelava osebne kartice zdravil je storitev, kjer magister farmacije na osnovi razpoložljivih podatkov pripravi in v obliki tabele izpiše pregleden in celosten seznam vseh zdravil, ki jih pacient uporablja.

Osrednji zapis vsebuje sledeče podatke:

  • ime zdravila,
  • odmerjanje,
  • posebnosti glede uporabe zdravila,
  • namen uporabe,
  • seznam drugih izdelkov (npr. prehranska dopolnila, zdravila za samozdravljenje …), če jih pacient uporablja.

Magister farmacije zapis preda pacientu v tiskani obliki. OKZ lahko izdela vsak magister farmacije z licenco v vseh lekarniških enotah našega zavoda.

Ker je OKZ pripomoček, ki omogoča jasen in takojšen prenos informacij o aktivnih zdravilih pacienta v trikotniku pacient-farmacevt-zdravnik, ga priporočamo vsem pacientom.

Pregled uporabe zdravil(PUZ)

V skladu s sprejeto definicijo je PUZ storitev optimizacije in racionalizacije uporabe zdravil posameznega pacienta s ciljem izboljšati oziroma vzdrževati pacientovo z zdravjem povezano kakovost življenja, ki jo na podlagi informacij o uporabljenih zdravilih in informacij, ki jih poda pacient oziroma njegov skrbnik, opravi magister farmacije z ustreznimi kompetencami.

Glavni poudarek pri storitvi PUZ je pregled zdravljenja z zdravili s stališča pacientovega razumevanja zdravljenja z zdravili in njihove uporabe.

Primarni cilj tega je opolnomočenje pacienta pri zdravljenju z zdravili tako, da:

  • izboljšamo pacientovo seznanjenost z zdravili,
  • izboljšamo način uporabe zdravil,
  • izboljšamo sodelovanje pri zdravljenju z zdravili,
  • odpravimo morebitne težave pri zdravljenju z zdravili.

Posredno se z uresničevanjem navedenih ciljev pripomore k izboljšanju kliničnih in ekonomskih izidov zdravljenja, zmanjšanju obremenitve zdravstvenega sistema in zmanjšanju odpadnih zdravil.

Ali povedano drugače: PUZ temelji na individualnem razgovoru med magistrom farmacije in pacientom (lahko tudi svojcem, skrbnikom na podlagi pacientovega dovoljenja) v ločenem prostoru, ki zagotavlja zaupnost. Na storitev se pacient naroči, magister farmacije pa temeljito pripravi.

Storitev lahko opravi zgolj mag. farmacije z ustrezno kompetenco. Na voljo je v večini lekarniških enot našega zavoda.

Pacientu se izdela osebna kartica zdravil

V kolikor magister farmacije oceni, da prepoznane težave zahtevajo posvet,  podrobnejši pregled, dodatne podatke oz. presegajo njegove kompetence, o tem seznani zdravnika, lahko pa tudi svetuje farmakoterapijski pregled pri farmacevtu svetovalcu (to je specialist lekarniške ali klinične farmacije s pridobljenimi ustreznimi kompetencami). Farmacevti svetovalci prihajajo tudi iz zavoda Celjskih lekarn in uspešno delujejo v zdravstvenih domovih na tem območju.

PUZ priporočamo opraviti osebam v naslednjih primerih:

  • terapija s 5 zdravili ali več,
  • zapleteni režimi uporabe zdravil ali več odmerkov zdravil na dan (več kot 12),
  • uporaba zdravil z zahtevnejšim načinom uporabe (npr. inhalacijska zdravila),
  • nakazani so problemi z vodljivostjo in sodelovanjem pacienta,
  • osebe, ki jemljejo zdravila z velikim tveganjem za neželene dogodke,
  • simptomi in znaki, ki nakazujejo na neželene učinke zdravil,
  • večje spremembe v režimu uporabe zdravil v zadnjih 3 mesecih ali več kot 4 spremembe zdravil v zadnjih 12 mesecih,
  • zdravila, ki jih je predpisalo več predpisovalcev,
  • pred kratkim odpuščeni iz bolnišnice,
  • oskrbovanci domov starejših občanov,
  • starostniki,
  • pogoste hospitalizacije,
  • uporaba številnih izdelkov za samozdravljenje,
  • osebe s posebnimi potrebami: s težavami z učenjem oziroma razumevanjem, s težavami z zaznavanjem, npr. vidom, sluhom, s telesnimi težavami, npr. s požiranjem, artritis, osebe, ki živijo same, s težavami s komunikacijo, s specifičnimi prehranskimi potrebami.

Brezšivna skrb (BS)

V lekarnah nova, za zavarovance brezplačna storitev je možnost vključitve v brezšivno skrb.

Brezšivna skrb na primarni ravni skladno z definicijo po Zakonu o lekarniški dejavnosti predstavlja zagotavljanje neprekinjene preskrbe pacienta z zdravili in farmacevtsko obravnava pri prehajanju med različnimi ravnmi zdravstvenega varstva. V okviru brezšivne skrbi izvajalci lekarniške dejavnosti na primarni, sekundarni in terciarni ravni zdravstvene dejavnosti zagotovijo medsebojno izmenjavo informacij o zdravljenju z zdravili pri posameznem pacientu, ki omogočajo hitro in učinkovito usklajevanje zdravljenja z zdravili in so pomembne za varno nadaljevanje zdravljenja z zdravili ob sprejemu pacienta v bolnišnico in ob odpustu iz nje.

Temeljni nosilec za izmenjavo informacij o zdravljenju z zdravili pri posameznem pacientu je osebna kartica zdravil, ki jo magister farmacije izdela v digitalni in tiskani obliki. Digitalna oblika je pacientom dostopna na portalu zVem.

Vključitev v storitev brezšivne skrbi je mogoča tudi na nivoju naših lekarn s strani mag. farmacije z ustreznimi znanji. Pacienta vključimo v storitev brezšivne skrbi s storitvijo pregleda uporabe zdravil pod določenimi pogoji. V kolikor je pacient že vključen v storitev BS, magister farmacije po potrebi izvede posodobitev osebne kartice zdravil in kontrolni pregled uporabe zdravil.

V nadaljevanju navajamo, katere skupine pacientov se lahko vključijo v brezšivno skrb na primarni ravni:

  • pacienti, ki imajo predpisanih 10 ali več zdravil za zdravljenje kroničnih nenalezljivih bolezni,
  • pacienti, ki imajo predpisanih 5 ali več zdravil za zdravljenje kroničnih nenalezljivih bolezni in ustrezajo enemu ali več pogojev:
    1. so pogosto hospitalizirani,
    2. imajo pogoste spremembe v terapiji z zdravili (npr. prilagoditve odmerkov, novo uvedena zdravila, ukinjena zdravila),
    3. imajo simptome ali znake neželenih učinkov zdravil,
    4. uporabljajo določen nabor zdravil (npr. zdravila za sladkorno bolezen, antikoagulante, analgetično terapijo, vključno s paliativo, obsežno psihofarmakološko terapija, protivirusna zdravila za HIV in HCV, antituberkulotiki, druga zdravila z visokim tveganjem za neželene dogodke itd.)
  • pacienti s slabšim sodelovanjem z zdravljenjem z zdravili in nizko zdravstveno pismenostjo.

Homeopatija

Čedalje bolj zanimiva in iskana so naravna homeopatska zdravila in svetovanja, ki jih izvajajo farmacevti homeopati.

Homeopatija je preizkušen, varen in povsem naraven sistem zdravljenja, ki obravnava bolnika celostno ter učinkovito vzpodbuja naravno zmožnost naše samoozdravitve. Na ta način krepi imunski sistem, vzpostavlja in vzdržuje naše dobro počutje in zdravje.

Danes je homeopatija v uporabi že več kot 200 let in je uveljavljen sistem zdravljenja v svetu in v skoraj vseh evropskih državah, zlasti v Nemčiji, Avstriji, Franciji, Švici in na Nizozemskem. Homeopatska zdravila in homeopatske obravnave so dostopne tudi pri nas, in sicer v večini lekarn našega zavoda.

zelišča na krožniku poleg stekleničke
Zelišča na belem krožniku, na rumeni podlagi poleg stekleničk

Nasvet

Cilj vseh teh storitev in sodelovanj je, da skupaj dosežemo večjo varnost, kakovost in učinkovitost zdravljenja z zdravili.

Seveda se naše aktivnosti s tem ne končajo. S strokovnimi prispevki v različnih medijih (članki, intervjuji), z javnimi predavanji v društvih, z delovanji v zdravstvenih domovih (farmakoterapijski pregledi farmacevtov svetovalcev), s sodelovanji s Centri za krepitev zdravja (npr. priprave na starševstvo), s sodelovanji z vzgojno-izobraževalnimi ustanovami, … skupaj prispevamo h krepitvi javnega zdravja in zdravstva.

Viri:

  • https://www.sfd.si/wp-content/uploads/2023/04/whaw2023letak.pdf (dostop 6.3.2024)
  • Standardni operativni postopek za storitev pregled uporabe zdravil (interno gradivo Lekarniške zbornice Slovenije)
  • Interno gradivo lekarniške zbornice Slovenije delavnicaza izvajanje storitev brezšivne skrbi v lekarnah na primarni ravni, 16. oktober 2023
  • ezdrav.si (dostop 6.3.2024)
  • lekarnaklik.si (dostop 6.3.2024)

 

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.