Vsako sredo popust na izdelke Ahena

REVMA - ko trga v sklepih

Anita Šturm Trupej, mag. farm.

Preproste razlage za revmatizem (pogovorno revma) ni. Pod izrazom revmatične bolezni razumemo vse bolečine, ki se pojavljajo v sklepih in mehkih delih gibalnega sistem (vezi, kite, mišice).Tudi sama beseda revmatizem izhaja iz latinske besede rheumatismus, kar pomeni boleče otekanje sklepov.

Revmatizem je kronična bolezen, ki prizadene več kot 120 milijonov Evropejcev vseh starosti, kar pomeni, da je neozdravljiv in se moramo naučiti z njim živeti. V Sloveniji je bolnikov z vnetnimi revmatičnimi boleznimi med 40 in 60 tisoč, skupaj z ne vnetnimi revmatskimi težavami (npr. osteoartrozo) pa ima težave kar 11% slovenske populacije.

Revmatičnih bolezni je več kot sto vrst. Med seboj se razlikujejo po simptomih, bolezenskem dogajanju, diagnosticiranju in načinu zdravljenja. Nekatere bolezni so pogostejše pri ženski, druge pri moški populaciji. Revmatične bolezni lahko prizadenejo vse starostne skupine, od otrok (juvenilni idiopatski artritis) do starostnikov. Ena revmatična bolezen lahko preide v drugo (npr. osteoartroza v osteoartritis), možna je tudi kombinacija dveh ali več različnih revmatičnih obolenj.

Pri velikem številu revmatičnih bolezni gre tudi za moteno delovanje imunskega sistem (pretiran odziv imunskega sistem na celice lastne organizmu-avtoimunost).

Skupine najpogostejših revmatičnih bolezni so:

Poslušajte tudi radijsko oddajo z mag. farmacije Anita Šturm Trupej:

Osteoporoza

Osteoartroza je najpogostejša oblika revmatičnih obolenj, prizadene lahko različne sklepe v telesu - male sklepe rok, kolena, kolke, spodnji del hrbtenice, pojavi se lahko tudi izbočen palec na stopalu (Hallux valgus). Gre za degenerativno obolenje, ki pa ne nastopi samo v starosti, temveč se lahko pojavi že v mladosti.

Prizadeti del sklepa je predvsem hrustanec, ki prekriva kost in služi kot blažilec. Hrustanec se pri osteoartrozi počasi razgrajuje, na njem se pojavijo drobne razjede, zaradi katerih se sklep ne giblje gladko in ne blaži drsenja kosti ob kost, to pa povzroča bolečino.

Artroze prizadenejo približno v enakem razmerju oba spola. Vzroki za obrabo hrustanca so različni: poškodba sklepa-zlom, pretirane obremenitve (npr. pri nekaterih športih), težko fizično delo, enolično delo s ponavljajočimi gibi (delo za tekočim trakom), nepravilna drža npr. pri sedenju v službi, za računalnikom, prevelika telesna teža.

Artroze ni moč pozdraviti, lahko le blažimo bolečino in preprečujemo napredovanje obrabe hrustanca.

Lokalna uporaba gelov in mazil z izvlečki zdravilnih rastlin
Svetujemo lokalna uporaba gelov in mazil z izvlečki zdravilnih rastlin s protivnetnim delovanjem

Vnetne revmatične bolezni

Vnetne revmatične bolezni prizadenejo tudi mlajšo generacijo ljudi in pomenijo revmatizem v ožjem pomenu besede. Najpogostejši obliki vnetnega artritisa sta revmatoidni artritis (RA) in ankilozirajoči spondilitis. Pri artritisu poteka vnetje na notranji strani sklepne ovojnice, nato se spremembe razširijo še na druge dele sklepa. Najgosteje gre za vnetje malih sklepov rok in večjih sklepov, kot so komolci, zapestja, kolena pa tudi sklepi ramen, gležnjev in vratu. Pojavnost RA je trikrat pogostejša  pri ženskah, medtem ko je ankilozirajoči spondilitis pretežno bolezen mlajših moških. Gre za vnetje malih sklepov hrbtenice, bolezen pa napreduje od križa navzgor po hrbtenici do vratnih vretenc.

Natančen vzrok nastanka vnetnih revmatičnih bolezni ni znan, najverjetneje je dejavnikov več (okužbe, poškodbe, hormonske motnje, genetika). Nedvoumno pa ima pomembno vlogo pri sklepnem vnetju in njegovih posledicah imunski sistem, ki pri RA deluje nepravilno, saj napade lastna tkiva in sklepe, lahko pa tudi druge organe. Vse to se kaže v povišani vrednosti revmatoidnega faktorja – RF v krvi, kateri nam pokaže količino lastnih protiteles, ki napadejo zdrave celice našega telesa. 

Ljudje pogosto enačijo revmatoidni artritis in osteoartrozo. Razlika med artrozo in artritisom je v tem, da artroza nima vnetnih parametrov in se vnetje lahko razvije iz artroze. Sta pa bolezni lahko med seboj prepleteni.

RA se pogosto prične simetrično, kar pomeni, da sočasno prizadene npr. obe zapestij, členek na obeh rokah, osteoartroza zelo redko prizadene oba sklepa hkrati.

Približno 20 odstotkov RA se razvije v nekaj tednih, mesecih, osteoartroza pa se razvija postopoma, saj razgradnja hrustanca lahko traja več let. RA poleg okvare sklepov povzroči tudi utrujenost, slabokrvnost, izgubo telesne teže ter vpliva na druge organe, osteoartroza je omejena le na sklepe. Bolniki z RA čutijo daljšo okorelost sklepov, ki je izrazitejša zjutraj in po daljšem počitku, pri osteoartrozi pa je bolečina v sklepih najpogosteje prisotna zjutraj, ko sklep še ni razgiban in tudi zvečer, ko je sklep že utrujen ter po obremenitvi oz. aktivnost.

S kristali povzročena sklepna vnetja

S kristali povzročen artritis – urični artritis ali putika je obolenje pri kateri gre za motnjo v presnovi sečne kisline, kjer se kristali sečne kisline nalagajo v sklepni ovojnici. Zanj je značilno nenadno zelo boleče vnetje enega sklepa in sicer prvega sklepa nožnega palca. Poleg moškega spola spadajo med dejavnike tveganja še prekomerna telesna teža, prekomerno uživanje alkohola, povišan krvni pritisk, popuščanje delovanja ledvic in družinska obremenjenost.

Več o tem najdete še v članku: Različni obrazi revmatskih oboljenj

Psoriatični artritis

Psoriatični artritis je s kožno luskavico (psoriazo) povezana kronično, vnetna sklepna bolezen. Začetek bolezni je postopen, ko je kožna luskavica že dalj časa prisotna. Zanj so značilni vnetna prizadetost končnih sklepov rok, oteklina prsta v celoti – » klobasasti prsti » daktilitis), luskavica v družini in praviloma odsotnost revmatoidnega faktorja. V sklopu luskavice opazimo tudi prizadetost nohtov. Poleg revmatologov sodelujejo pri zdravljenju tudi specialisti dermatologi.

Zunajsklepni revmatizem

Zunajsklepni revmatizem prizadene predvsem mišice, živce, kite in podkožno vezivno tkivo. V tej skupini revmatičnih obolenj je pomemben zlasti sindrom fibromialgije. Gre za kronični bolečinski sindrom, za katerega sta značilni razpršena bolečina po celem telesu in znižan prag za bolečino. Pogoste so prisotne motnje spanja, utrujenost, depresivno razpoloženje, sindrom razdražljivega črevesja. Tu ni prisotno vnetje, zato ne spada med vnetne revmatične bolezni.

Zdravljenje z analgetiki po navadi ni učinkovito, zato se priporočajo drugi ukrepi za lajšanje bolečine (redna telesna vadba, zdrava prehrana, izogibanje stresu).

Simptomi in znaki revmatičnih obolenj

Najpogostejši simptomi in znaki revmatičnih obolenj so povezani z gibalnim sistemom, torej:

  • bolečine v sklepih prstov, ramenih, kolkih, kolenih,
  • otekanje,
  • okorelost in občutljivost sklepov in mišic,
  • pomankanje gibljivosti v določnih sklepih,
  • rdečina in toplota obolelega sklepa,
  • bolečine v mišicah, hrbtenici…,
  • lahko pa so prizadeti tudi notranji organi.

Vzroki za revmatične bolezni niso povsem znani, prav gotovo pa jih je veliko povezanih z imunskim odzivom organizma (avtoimunski odziv).

Po ljudskem izročilu je znano, da je revmatizem posledica izpostavljanja mrazu, delu in bivanju v neugodnih vremenskih razmerah, vendar to ne drži. Vse to lahko revmatične težave poslabša, nikakor pa jih to ne povzroči.

Zdravljenje

Cilj sodobnega zdravljenja je umiritev (remisija) bolezni, ki ga lahko dosežemo le z zgodnjim odkrivanjem bolezni, pravočasnim in prilagojenim zdravljenjem aktivnosti bolezni. Ena glavnih ovir pri zgodnjem diagnosticiranju so dolge čakalne vrste za pregled pri revmatologu. S pravilno izbiro zdravljenja revmatičnih obolenj dosežemo:

  • zmanjšanje (lajšanje) bolečine
  • zmanjšanje vnetja
  • izboljšanje gibljivost
  • upočasnitev napredovanja bolezni 
  • in izboljšanje kakovosti življenja.

Zdravljenje je sestavljeno iz farmakološkega in ne farmakološkega dela. Zdravila uvajamo stopenjsko in sicer jih delimo v štiri sklope. Prvi sklop so protibolečinska zdravila, med katere spada paracetomol, kasneje lahko uvedemo tudi močnejše analgetike. Drugi sklop predstavljajo nesteroidni antirevmatiki, ki delujejo protibolečinsko in protivnetno. Predpišemo jih bolnikom v akutnih fazah s sklepnimi težavami, ki nimajo pridružene kronične ledvične bolezni, motenj v strjevanju krvi ali alergije na zdravila. V tretji sklop spadajo kortikosteroidi, ki zmanjšujejo vnetja in delujejo na imunski sitem. V revmatologiji se največkrat uporabljajo v obliki tablet, injekcij v mišico ali za aplikacijo zdravila v sklep. Dolgotrajno zdravljenje lahko povzroči celo vrsto neželenih učinkov. Kot četrti sklop se pogosto uporabljajo tudi imunosupresivna zdravila in pa v zadnjemu času biološka zdravila, ki pomenijo velik napredek, predvsem pri zdravljenju revmatoidnega artritisa.

Svetujemo:
Tudi uporaba pripravkov za lokalno uporabo je dobrodošla pri terapiji revmatičnih obolenj. Sem spadajo mazila in geli, ki vsebujejo nesteroidne antirevmatike, pa tudi izvlečke zdravilnih rastlin s protivnetnim delovanjem kot so arnika, bosvelija, kurkuma, navadni gabez. Za lajšanje težav pri osteoartrozah svetujemo uživanje glukozamina in kurkumina v obliki tablet.

Pomembno je tudi lokalno hlajenje ali gretje prizadetih sklepov, pri čemer hladimo vsa akutna stanja, kjer gre za boleče, tople in otekle sklepe. Pri kroničnih težavah pa se pogosteje poslužujemo toplih obkladkov.

Poleg opisanih pristopov zdravljenja revmatičnih bolezni je ključnega pomena zdrav način življenja. Z rednimi, vsakodnevnimi telesnimi vajami, prilagojenim letom in aktivnosti bolezni, bistveno izboljšajo svoje zdravstveno stanje, gibljivost sklepov in telesno pripravljenost. Tako se zmanjša utrujenost, okrepijo se mišice, izboljša splošno počutje in kakovost življenja.

Na vsak način pa se morajo bolniki navaditi živeti z boleznijo, se prepričati o izvajanju preventivnih ukrepov, ki žal ne dajejo takojšnih rezultatov in so doživljenjski.

Prijavite se na e-novice in bodite prvi obveščeni o vseh novostih!
Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Pripomočki:
Ravnilo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Arial Bold
Verdana
Verdana Bold
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Didact Gothic

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.