Prvega novembra 2005 je stopil v veljavo nov sistem predpisovanja zdravil. Uvedene so bile tako imenovane skupine medsebojno zamenljivih zdravil, kar pomeni, da zdravniki po novem ne predpisujejo originalnih zdravil kot nekaj samoumevnega, ampak so zdaj zdravila prvega izbora generična zdravila. Med tema kategorijama zdravil obstajajo pomembne razlike glede farmako-kemičnih lastnosti in tudi cen. Urad RS za zdravila, ki je pripravil novi sistem, je za vse skupine zdravil postavil referenčno ceno oziroma najvišjo priznano vrednost, ki jo krijeta obvezno in prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Če želimo dražja zdravila, jih moramo po novem doplačati.
Ker se sistem oblikovanja cen najvišje priznane vrednosti oblikuje vsake tri mesece in je sad pogajanja zavarovalnice s proizvajalci, se cene teh zdravil neprestano spreminjajo. To ima za posledico, da lahko ob naslednjem dvigu zdravil, morate le te doplačati pri naslednjem pa ne. Farmacevt v lekarni ima dolžnost, da vas opozori na doplačilo in vam ponudi zdravilo, ki je brez doplačilo. Zamenjavo znotraj skupine medsebojno zamenljivih zdravil lahko naredi farmacevt v lekarni.
Z uvedbo terapevtskih skupin zdravil oktobra 2013, pa se doplačila spreminjajo tudi znotraj terapevtske skupine. Zamenjavo zdravil znotraj te skupine pa lahko naredi samo zdravnik.